Poláci se vracejí z pohřbu Jana Pavla II.

Většina z nich opět jede domů přes Českou republiku. Největší provoz očekávají polští pohraničníci večer a v noci na neděli. Podle odhadů přejelo přes Moravu na cestě do Říma 120 tisíc polských poutníků a podobný počet se po stejné trase vrací zpět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hustý provoz

Pohraničníci neočekávají žádné větší problémy. "Jsme na to připravení. Posílili jsme směny na největším přechodu v Těšíně. Zprovoznili jsme také další průjezdní pás, což umožní plynulé překročení hranice," upřesnil kapitán Grzegorz Klejnowski.

Mnoho Poláků ale v Římě zůstává - čekají až se v pondělí pro veřejnost otevře Svatopetrská bazilika. Místo papežova posledního odpočinku se příští týden chystají navštívit ti Poláci, kteří se do Říma v době pohřbu nedostali.

O svatořečení zesnulého Jana Pavla II. může rozhodnout jen nový papež. Uvedl to vatikánský mluvčí Joaquín Navarro Valls. Zároveň tlumočil rozhodnutí kardinálů, že členové konkláve se ode dneška zdržují jakýchkoli kontaktů se sdělovacími prostředky. Konkláve, uzavřené zasedání kardinálů mladších 80, na kterém bude zvolen nástupce Jana Pavla II., začne 18. dubna. Z celého světa se už nyní ozývají hlasy volající po okamžitém prohlášení zesnulého papeže za svatého.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme