Poláci si během předsednictví EU počínali výborně, tvrdí Vicenová
S přelomem roku se mění předsednictví Evropské unie. Po Polsku bude členským zemí EU předsedat Dánsko. Podle české velvyslankyně při Evropské unii Mileny Vicenové si Poláci počínali výborně. Už proto, že se jim podařilo dokončit balíček legislativních návrhů právního rámce pro větší rozpočtovou kázeň a dosáhnout shody s evropským parlamentem.
„Bojovali s krizí. Před začátkem předsednictví byli optimisté a věřili, že budou podporovat především růst. Nakonec situace na finančních trzích byla nesmírně těžká a Polsko muselo bojovat s těžkými následky krize,“ řekla Milena Vicenová.
Zdůraznila, že to bylo právě Polsko, které po maďarském předsednictví dokončilo balíček šesti legislativních návrhů důležitého právního rámce pro větší rozpočtovou kázeň a disciplínu. Pro předsednickou zemi, která není v eurozóně, což je případ jak Polska, tak Dánska, je situace navíc o to komplikovanější, že má vést země používající euro, přitom sama tuto měnu nepoužívá.
Například Poláci vynaložili mnoho úsilí, aby mohli být přítomni jednání eurozóny, ale tento požadavek se jim prosadit nepodařilo. I proto se mnozí domnívají, že předsednictví EU v nynější době už je jen ryze formální záležitostí a že vše důležité domlouvají německá kancléřka a francouzský prezident.
S tím Vicenová nesouhlasí, nicméně velkou roli Angely Merkelové a Nicolase Sarkozyho nepopírá: „Předsednictví není formalitou, je to pro každou zemi velká a těžká zkouška. Pokud jde o vlastní řešení krize eurozóny, přiznejme, že velice důležitou roli má kancléřka Merkelová a prezident Sarkozy. Ale není jenom řešení krize. Připomeňme například dopracovávání legislativy.“