Poláci si na zákaz kouření v kavárnách zvykli. Po skoro třech letech ho chválí většina z nich
V polských hospůdkách, barech nebo kavárnách se nesmí kouřit od listopadu 2010. Skoro osmdesát procent Poláků si tuto změnu pochvaluje. Spokojení jsou jak zákazníci, tak zaměstnanci gastronomických podniků.
Ačkoli se majitelé barů, kaváren a restaurací báli, že se jim kvůli zákazu sníží tržby, opak je pravdou. Do podniků bez kouře chodí mnohem víc lidí.
„Nejsem zastánkyní kouření, zejména při dětech. A to, že se synem dnes můžu vejít do každého podniku, je opravdu skvělé,“ říká paní Agnieszka.
O tom, jak Poláci s odstupem vnímají zákaz kouření v kavárnách a barech, natáčel zpravodaj Petr Vavrouška
Spolumajitelem oblíbené kavárny Wrzenie Świata v centru Varšavy je známý spisovatel a novinář Mariusz Szczygieł. „Je to dobré rozhodnutí, protože ten kouř je opravdu hrozný. Lidé ze začátku protestovali, a teď všichni říkají: Je to lepší. Když jsem kuřák a moje oblečení nenasákne kouřem, je to lepší,“ popisuje Szczygieł.
Kuřáci se potkávají před kavárnou. „Nové známé a zajímavé lidi teď najdete před lokálem, tam se teď scházejí kuřáci od různých stolů. Vevnitř by se do řeči nedali, ale cigareta je spojuje,“ říká jeden z klientů kavárny.
Nového fenoménu si všiml i novinář Szczygieł. „Pozoruji, jak lidé vycházejí ven a pak se vzájemně poznávají, baví se o něčem. To přispěje k tomu, aby se tvořila nějaká společnost kolem toho podniku,“ poznamenává.
Pokud si dnes někdo v Polsku zapálí v baru, kavárně či na zastávce autobusu, nejdříve ho upozorní obsluha nebo kolemjdoucí. Pokud kuřák bude kouřit dál, hrozí mu pokuta zhruba 3000 korun.
„Ještě se mi ani jednou nestalo, že by si někdo zapálil. Všichni chodí ven, tam jsou pro ně popelníky. Lidi už to berou jako samozřejmost,“ dodává servírka.