Poláci si připomínají 70. výročí masakru v Jedwabnem
Přesně před sedmdesáti lety došlo v polské vesnici Jedwabne k masakru stovky Židů. Úplnou pravdu o tomto hrůzném zločinu se ale Poláci dozvěděli teprve nedávno. Desítky let se tento čin přisuzoval nacistům. 340 Židů ale vyvraždili obyčejní Poláci.
10. července 1941 nahnali místní Poláci stovky Židů do stodoly, zamkli je a zaživa upálili. Mezi oběťmi byly také ženy a děti.
Stalo se to jen pár dnů poté, co vesničku Jedwabne obsadili Němci. Proto se desítky let Poláci domnívali, že tento hrůzný čin mají na svědomí nacisté. Zdrcující pravdu ale odhalil v roce 2000 v knize Sousedé Jan Tomasz Gross, americký historik polského původu.
Polsko si dnes připomíná masakr z roku 1941. Podrobnosti připomněl v Ranním Radiožurnálu polský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška.
Prokázal, že 340 Židů neupálili Němci, ale obyčejní Poláci, do té doby spoluobčané Židů. Vše dokonce organizoval sám starosta vesnice.
Grossova zjištění později také potvrdil polský Institut národní paměti. Přiznal, že zločin spáchalo nejméně čtyřicet obyvatel polské národnosti a navíc stovky lidí tomu přihlížely. O události v Jedwabnem byl natočen také televizní dokument se svědky zločinu. Mnozí Poláci pak přiznali, že zjištění skutečnosti bylo pro ně absolutním šokem.
Před deseti lety se Židům jménem Poláků veřejně omluvil tehdejší prezident Kwasniewski. Slova omluvy zazní i dnes. U pomníku v Jedwabnem, který stojí na místě stodoly, v níž Židé uhořeli, se sejdou zástupci židovské obce, politici a další lidé.