Poláci si připomněli sté výročí narození Ryszarda Siwiece - polského 'Palacha'

V polské Debici oslavili sté výročí narození Ryszarda Siwiece. Ten se osmého září 1968 upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Vzpomínkové akce se konaly v Debici na jihovýchodě Polska, kde Siwiec navštěvoval gymnázium.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pamětní deska Ryszarda Siwiece | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Město Debica znají všichni motoristé jako název pneumatik. Nyní je to také město Ryszarda Siwiece, který se v tomto kraji narodil a vyrůstal. V Debici absolvoval První městské gymnázium Adama Mickiewicze. V Lvově, který byl tehdy součástí Polska, vystudoval filozofii, ale protože odmítal spolupráci s režimem, živil se jako účetní v haličském Przemyślu.

Ani jeho nejbližší nevěděli, co má v úmyslu, když se na začátku září 1968 vydal do Varšavy, kde se na stadionu Desetiletí právě konaly dožínky. Ryszard Siwiec se tady před zraky statisíců lidí a televizních kamer upálil.

Siwiec se aktivně zúčastnil protiněmeckého i protibolševického odboje. Jeho smrt v roce 1968 byla vědomým a logickým krokem, říká jeho syn: "Táta mi dal pusu na čelo a udělal křížek. Pak odjel do Varšavy. Co se tam stalo, mi prozradil až učitel ve škole. Řekl, že můj otec je velký člověk a skutečný hrdina," vzpomíná pan Wit Siwiec.

Jeho sestra Elžbieta dodává, že rodina dlouho nevěděla, co se ve Varšavě stalo: "Byla jsem tehdy ve Wroclavi a zavolal mi soused, že táta zemřel. Velmi mě to udivilo, protože byl zdravý. Pak nám oznámili, že stal obětí nehody. Nakonec jsme se dozvěděli, že se upálil, ale nemohla jsem pochopit. Nešlo mi do hlavy, že někdo může milovat svou vlast a svobodu více než vlastní život. Teď jsem na svého otce hrdá. On vlastně svým činem spojil naše národy. Jsem na to velmi pyšná."

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme