Poláci si připomněli zmrtvýchvstání Ježíše Krista v procesích

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Pro polské katolíky je to největší liturgická slavnost roku. Oslavují ji průvody po vesnicích a městech. Pokud si chcete užít Velikonoce s polskými Kašuby, připravte se na brzký budíček!

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polští věřící oslavují zmrtvýchvstání Ježíše Krista v procesích

Polští věřící oslavují zmrtvýchvstání Ježíše Krista v procesích | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Velikonoce kašubských rybářů začínají brzy ráno. Slavnostní procesí vyrazilo časně ráno i v rybářském městečku Jastarnia na Helském poloostrově u Baltu. Oblast je oblíbeným cílem svátečních výletníků z celého Polska.

„Hel je trochu specifický. Protože tady lidé na Velikonoce otevírají své domovy a srdce návštěvníkům, kteří sem začínají přijíždět,“ vysvětluje místní farář Marek Janus. I když deštivé a větrné počasí o začátku turistické sezony moc nesvědčí.

Rybáři na Baltu oslavují Velikonoce se vší parádou. Procesí a mše začínají už v šest ráno, což věřícím připomínají údery bubnu již před pátou ráno.

Navzdory studenému a nepříjemnému počasí byla účast v Jastarni hojná. Procesí věřících prošlo v silném dešti a větru aspoň okolo kostela. Na mši přišlo tolik lidí, že se nevešli do lavic. Někteří museli stát skoro až venku před kostelem.

Oslavy Velikonoc na pobřeží se od jiných míst v Polsku liší. Specifické jsou tím, že se při církevních obřadech klade důraz na Velký pátek, což je hlavní velikonoční svátek luteránů.

Podle místního faráře, otce Marka Januse, je to dáno tím, že na poloostrovu Hel u Gdaňsku žilo v minulosti hodně protestantů. Po vyhlášení polské nezávislosti na konci první světové války byl sice celý poloostrov rekatolizován – dnes jsou prakticky všichni katolíci – ale důraz na Velký pátek zůstal.

Mezi tradiční zvyky spojené s Velikonocemi patří žehnání velikonočním pokrmům.

"Věřící přinášejí v košících potraviny připravené na velikonoční hostinu. A všechno, co bude na stole: třeba máslo, sůl a koření. A já to požehnám. Říkáme tomu požehnání velikonočním pokrmům," vysvětluje farář.

Velmi populární je zde také polévání vodou. Podle otce Januse se z toho stal trochu byznys. Obyčeje modernizují a před velikonocemi se prodávají ve velkém nejrůznější stříkačky.

Děti mají také mnohem více volna než školáci v Česku. Prázdniny jim začaly ve čtvrtek a do školy se vrátí až ve středu.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme