Poláci si užijí prodloužený víkend

Asi není třeba připomínat, že dnes začal prodloužený víkend. Ještě lépe jsou na tom ale v Polsku, kde si většina lidí bude volna užívat až do středy a mnozí ještě déle.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský zámek

Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

V pondělí je První máj, ve středu státní svátek Den ústavy a příští pondělí je zase státní svátek osmý květen. Pokud má člověk laskavého zaměstnavatele, který mu povolí tři dny dovolené, může mít v kuse celých devět dní volna, a to už vypadá na pěknou dovolenou.

Právě tu si chystá udělat paní Malgorzata, která už včera odpoledne vyrazila na Mazurská jezera a zůstane tam až do osmého května. "Budu chodit na gymnastiku, do sauny a na koně," plánuje svůj pobyt v jedné z nejkrásnějších částí Polska paní Malgorzata.

Podnikatelé si samozřejmě dovolenou brát nemusí, když si chtějí odpočnout, sbalí se a odjedou. Zájezdy k exotickým mořím jsou ale beznadějně vyprodány. Mnozí se chystají do domácích center.

Zakopané v Tatrách očekává příval několika desítek tisíc turistů: "První rezervace na květnový termín jsme začali přijímat už na počátku března, od té doby lidé volají prakticky nepřetržitě," potvrzuje Justyna Trczyńska z tatranského turistického centra.

Příští týden je v Polsku třeba počítat s tím, že malé a střední firmy mohou mít zavřeno. Pracovat jen s polovinou zaměstnanců se často nevyplatí.

"Polovina mých lidí si vzala náhradní volno nebo dovolenou, druhou část zaměstnanců proto asi pošlu na dovolenou taky. Nemá smysl, aby mi tady chodili od ničeho k ničemu. Já sám pojedu na ryby," přemýšlí Stanislaw Zalewski, majitel jednoho varšavského autoservisu.

Psychologové potvrzují, že svátky pracovní morálce neprospívají. Pokud se zaměstnavatel rozhodne, že část lidí v práci potřebuje a odmítne jim dát volno, nemůže čekat žádné zázraky.

"Práci z donucení lidé těžko akceptují. Efektivita jejich výkonů dramaticky klesá," říká psycholožka Agniežka Bergtoldová. Na druhé straně má kumulace svátků a volna neblahý vliv na ekonomiku.

"Jeden den volna měsíčně znamená úbytek asi 130 zlotých v peněžence každého z nás," připomíná Jeremi Mordaszewicz z konfederace zaměstnavatelů. Dodejme, že 130 zlotých je asi tisíc korun.

Příliš dlouhé svátky neprospívají ani workholikům. Podle psychologů jim hrozí hluboké deprese.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme