Poláci si vyberou nového prezidenta

V Polsku dnes zavládlo ticho - tedy to předvolební. Zítra si 30 milionů oprávněných voličů bude vybírat z 12 kandidátů na novou hlavu státu. Průzkumy ale říkají, že nového prezidenta bude mít Polsko až v druhém kole přímých voleb - to znamená za dva týdny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předvolební kampaň v Polsku

předvolební kampaň v Polsku | Zdroj: ČTK

Veškerou pozornost médií i veřejnosti na sebe strhl duel kandidáta Občanské platformy Donalda Tuska a jeho rivala ze strany Právo a spravedlnost Lecha Kaczyńského. O nejvyšší státní funkci se ucházejí dva politici, které mnohé spojuje i rozděluje.

Historik Tusk i profesor práva Kaczyński společně bojovali proti bývalému režimu. Tusk se angažoval už ve studentském hnutí odporu, Kaczyński ve Výboru na obranu dělníků. Po demokratických změnách se jim ale příliš nedařilo. Tusk sázel na vratké politické strany, Kaczyński se postupně rozkmotřil se všemi svými bývalými spolupracovníky. Zbyl mu jen bratr Jaroslaw, se kterým nakonec založil Právo a spravedlnost, a to před dvěma týdny zvítězilo v parlamentních volbách. Tuskova Občanská platforma skončila na druhém místě.

Kaczyński jako prezidentský kandidát navrhuje radikální změnu společnosti, její očistu od agentů a postkomunistů, novou ústavu, silný prezidentský mandát a založení IV. republiky: "Máme šanci vybudovat Polsko, které bude kvalitnější než je to dnešní, vybudovat stát, který bude komfortnější pro všechny jeho obyvatele, nejen pro ty nejbohatší. Stát, který nebude zkorumpovaný a který zajistím svým občanům bezpečnost. To zaručí nejen strana Právo a spravedlnost, ale také já, jako prezidentský kandidát."

Lech Kaczyński varuje před liberalismem Donalda Tuska a místo toho prosazuje myšlenku společenské solidarity, kterou si vypůjčil od katolické církve: "Ujišťuji vás, že budu dbát o vyváženost zájmů všech. Podnikatelé jsou velmi důležití, ale nejsou jedinou společenskou skupinou."

Kaczyński sází na národovectví, rodinné a náboženské hodnoty. Tusk se zpočátku zaměřil na ekonomická témata: Navrhoval rovnou daň a odstranění byrokratických překážek: "Jednou z nejtěžších nemocí polského hospodářství, která zvyšuje nezaměstnanost, je nadměrné množství předpisů a omezení, které svazují ruce firmám. Kdyby nebylo takové byrokracie, firmy by vytvářely nová pracovní místa. Proto budu bez okolků vetovat všechny zákony, které paralyzují lidi energické, lidi, kteří hledají práci a svoji šanci," říká Donald Tusk.

V závěru kampaně a zejména po prohře v parlamentních volbách se Tusk dostal do defenzívy. Začal přebírat patriotická témata svého protivníka: "Prezident musí umět naplnit sny lidí. Mým snem a snem mé dcery není získat dobrou práci v Londýně, ale u nás v Sopotech. Je to sen mladého pokolení Poláků i jejich rodičů. Splnit tento sen je pro mě nejdůležitějším ze všech závazků. Kandiduji na prezidenta proto, aby Poláci mohli být pyšní na svou zemi a na své úspěchy, aby byli hrdí na to, že mají práci doma."

Podle odborníků na předvolební kampaně i podle průzkumů veřejného mínění změnil Tusk svá hesla příliš pozdě. Diskusi o společenských problémech zřejmě proto vystřídaly osobní výpady.

"V kampani přicházejí chvíle, kdy i tak mírný a vyrovnaný člověk jako já musí rázně odpovědět na údery."

"Otázka je, jak dlouho vydržím snášet ze strany Donalda Tuska všechny ty urážky a lži. Je to agresivní a destruktivní kampaň," reagoval Lech Kaczyński.

"Prezidentská kampaň se nezvykle propojila s kampaní před parlamentními volbami. To způsobilo, že debatu o podstatných věcech nahradily útoky, licitace a nesplnitelné sliby," domnívá se politolog Kazimierz Kik. Rozhodující bude druhé kolo voleb. Oba kandidáti budou ze všech sil bojovat jak o levicové, tak o nacionalistické a konzervativní voliče. Bude to velmi napínavý souboj.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme