Poláci si vyzkoušeli eurovolby nanečisto

Poláci si vyzkoušeli volby do Evropského parlamentu. Ve měste Wrzešnia ve Velkopolském vojvodství se konaly takzvané zkušební volby. Obyvatelé čtyřicetitisícového města mohli nanečisto zvolit své evropské poslance. Překvapivá byla nízká účast voličů ve volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Jen 12 procent voličů se rozhodlo účastnit se zkušebního hlasováni. Političtí lídři ale věří, že v opravdových volbách bude volební účast daleko vyšší. Volby ve Wrzešni totiž slouží jen jako přesnější předvolební průzkum, nikoli jako závazné hlasováni. Město Wrzešnia představuje poměrně reprezentativní vzorek polské společnosti.

Podle výsledků zdejších zkušebních evropských voleb by je vyhrála centristická Občanská platforma se ziskem 21 procent hlasů. Její lídr a stínový premiér Jan Maria Rokita Českému rozhlasu řekl: "Je to důkaz toho, že je možné vyhrát skutečné volby a je opravdu možné změnit Polsko k lepšímu."

Oproti očekáváni až na druhém místě skončila radikální populistická zemědělská strana Sebeobrana. Skutečné volby do Evropského parlamentu Polsko čekají 13. června.

Konečné výsledky polských zkušebních eurovoleb mají být oznámeny po 20. hodině.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme