Poláci si zvolí parlament 9. října, potvrdil prezident

Parlamentní volby v Polsku se uskuteční 9. října. Termín definitivně určil prezident Bronislaw Komorowski. Letošní volby budou v mnohém přelomové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident Bronislaw Komorowski | Zdroj: ČTK

Poláci si novou vládu zvolí během svého předsednictví Evropské unii. „Ale nečeká se tady v Polsku, že by mohli napodobit český model,“ poznamenal varšavský zpravodaj ČRo.

Předvolební kampaň tak může po dnešku začít; politici teď mají 2 měsíce na to, aby získali na svou stranu voliče.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novinkách, které čekají Poláky při letošních volbách, mluvil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo ve Varšavě Petr Vavrouška

Letošní kampaň původně měla být zcela revoluční, měla se během ní zásadně omezit politická reklama. Politici si totiž letos odhlasovali, že bude platit úplný zákaz placených spotů v televizi a billboardů na ulicích. Tento zákon ovšem nedávno zrušil ústavní soud.

Vše tak nakonec zůstalo ve starých kolejích, ovšem s jednou výjimkou. Polský premiér a šéf nejsilnější vládní strany Donald Tusk nechce být tváří kampaně. Dnes potvrdil, že jeho tvář se s největší pravděpodobností neobjeví na billboardech; velkorozměrné plakáty nejsou podle něj v kampani účinné, jde o zbytečné utrácení peněz a jak Tusk sebekriticky dodal, jsou hezčí politici než on.

Podzimní parlamentní volby pak budou přelomové pro polské ženy. Nově totiž platí zákon, podle kterého musí politické strany umístit na své kandidátky nejméně 35 % žen. Kongres žen si ale stěžuje, že i nadále platí, že přední místa kandidátek stejně obsazují muži. Do budoucna proto chtějí prosadit, aby povinná kvóta pro ženy dosáhla 45, možná 50 %.

Petr Vavrouška, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme