Poláci slaví církevní i vojenský svátek

Polsko si dnes kromě svátku Nanebevzetí panny Marie připomíná také Den vojska - před 85 lety Poláci na Visle zastavili postup bolševiků. Na místě slavné bitvy u Varšavy se včera odehrála rekonstrukce celé události.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mariánská katedrála na Rynku | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Doufám, že to bude lekce z historie, která dlouho zůstane v lidské paměti," řekl organizátor rekonstrukce Andrzej Michalik. Poláci v dobách socialismu nemohli tento svátek slavit.

Velké vítězství maršálka Pilsudského nad Rudou armádou bylo z učebnic dějepisu vymazáno. Historici nedávno zjistili, že o vojenský úspěch se významnou měrou zasloužili také matematici, kteří rozluštili ruské šifry.

"Věděli jsme dopředu o každém kroku protivníka - každý den a každou hodinu," upřesnil autor historického objevu dr. Grzegorz Nowik.

Výsledkem bylo zastavení postupu Rudé armády a její rychlé vytlačení za hranice dnešního Polska. Zdejší historici dodávají, že bitva zachránila západní Evropu před bolševickou invazí. Do dějin proto vešla pod názvem "Zázrak nad Vislou."

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme