Poláci směřují do Velké Británie

Doslova boom zažívají v těchto dnech cestovní kanceláře a autodopravci v Polsku, kteří nabízejí dopravu do Velké Británie. Po vstupu do Evropské unie a otevření britského pracovního trhu občanům nových členských zemí se Poláci vydávají hledat práci na Britské ostrovy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nastupování do autobusu

nastupování do autobusu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Je před polednem a na varšavském autobusovém nádraží Warszawa Zachodnia se chystá k odjezdu autobus společnosti PKS - Eurolines na trase Varšava - Londýn. I dnes je plně obsazený. Stejná situace se opakuje už několik dnů. Českému rozhlasu to potvrdila Katarzyna Gryska z odboru marketingu firmy Eurolines Polska.

"Ano, zaznamenali jsme zvýšený zájem o cesty na linkách do Anglie. Autobusy odjíždějí plné. Často se stává, že musejí být přistaveny 2 autobusy na určitou linku. Dříve jezdilo méně cestujících."

Stejné zkušenosti má i společnost Europa Express. "Přesně od 1.května naše firma vykázala 50 až 60ti % nárůst zájmu o cesty do Velké Británie. Denně vypravujeme 5 až 7 autobusů," řekla Čro zástupkyně ředitele firmy Europa Express Katarzyna Strzegowska.

"Obecně se dá říct, že zájem o cesty je motivován snahou najít si v zahraničí práci. Ti lidé ji už buď mají zajištěnou, nebo jedou takzvaně na slepo a budou si ji hledat až na místě."

Na nástupišti na západním autobusovém nádraží postávají cestující autobusu do Londýna. Pan Krzysztof pochází z Siedlec ve středním Polsku. Jede do Británie za turistikou? "Jedu tam hledat práci. Zatím jedu do neznáma, nemám zajištěné místo. Chci si najít práci, vydělat si. Už jsem v Británii byl 2 roky. Pracoval jsem v květinářství. Vím tedy, kam jet a kde se dá práce najít. Myslím, že se mi to podaří."

I další cestující 29letá Joanna jede na Britské ostrovy za prací. Její cesta ale nekončí v Londýně. Směřuje do Irska. "Jedu tam trochu pracovat, hlavně proto, že jejich měna je silnější, než naše. Myslím, že si tam vydělám asi 4krát více než tady." Joanna si chce vydělat na auto. Ukončila totiž vysokoškolská studia a práce v kanceláři ji neuspokojovala ani finančně, ani obsahově. Na farmě u Dublinu bude trénovat dostihové koně.

S velkým batohem stojí za ní v řadě pan Marek z Warmiňsko-Mazurského vojvodství. Tam nezaměstnanost dosahuje místy až 30%. "Práci už mám zajištěnou a od pondělí nastupuji do práce v Irsku. Ještě ale nevím přesně, co budu dělat. Tady jsou špatné výdělky. Chci tedy zkusit štěstí tam. Počítám s tím, že tam to bude lepší. V Polsku to je zatím mizerné."

Pan Marek má pracovní smlouvu na rok. Kdyby se mu dařilo, nevylučuje, že by s sebou do Irska vzal i rodinu. Natrvalo se tam ale přestěhovat nehodlá: "Ne, ne. Polsko bych navždy určitě neopustil," dušuje se pan Marek. Autobus už má mírné zpoždění. Konečně jsou všechna zavazadla naložena a cestující sedí na svých místech. Vydávají se vstříc lepším zítřkům - na Západ.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme