Poláci v Zaháni slavnostně přivítali americké vojáky. Podle Kremlu ohrožují ruskou bezpečnost

Američtí vojáci v Polsku podle mluvčího Kremlu Dimitrije Peskova ohrožují ruské zájmy i bezpečnost. Většina Poláků se naopak z příjezdu asi 3500 Američanů s tanky a těžkou výzbrojí raduje. Ve čtvrtek je přivítali v Zaháni (polsky Żagań) na jihozápadě Polska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci v polské Zaháni | Zdroj: Reuters

Američané už přijíždějí skoro týden. Až teď ale začíná formální vítání. „Je to obrovská čest, když se američtí vojáci spojí s polskými ve společné jednotce, jako je Černá divize,“ řekl starosta Zaháně Daniel Marchewka.

„Tento den je výjimečný. Myslím, že jeho význam oceníme po letech, když se ohlédneme za tím, co nám přinesl,“ dodal starosta skoro 30tisícového města.

Americké tanky, samohybná děla a bojová vozidla pěchoty mají být podle polské televize TVN 24 dislokovány kromě Zaháně také v posádce Drawsko Pomorskie na severozápadě země.

Od února se počítá se společnými cvičeními s evropskými spojenci. Z Polska se pak má část sil přemístit do Pobaltí, další do Bulharska a Rumunska a týlová jednotka do Německa, poznamenala TVN 24.

Brigádní uskupení americké armády podle TVN 24 čítá celkem 3500 vojáků a více než 400 pásových a přes 900 kolových vozidel, včetně 87 tanků M1A2 Abrams, 18 samohybných houfnic Paladin, 144 bojových vozidel pěchoty Bradley i více než 400 vozů Humvee.

O rozmístění několika tisícovek Američanů s těžkou technikou v Polsku rozhodl loňský summit NATO. V Pobaltí budou navíc vojáci z Kanady, Německa a Británie.

Američtí vojáci v polské Zaháni | Foto: Reuters

ČTK, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme