Poláci volí do parlamentu. Zájem voličů je tradičně velmi slabý

Třicet milionů Poláků dnes rozhodne o tom, kdo bude zemi vládnout následující čtyři roky – jaké bude složení Sejmu a Senátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Polsku | Zdroj: Reuters

Do výběru politiků se ale zřejmě zapojí jen polovina voličů. Polské volby tradičně trápí slabá účast, jedna z nejmenších v rámci Evropské unie.

„Lhostejnost Poláků k volbám ilustruje vtip, podle kterého se potkají dva muži. Jeden se ptá druhého, jestli půjde volit a ten odpoví, že to záleží na počasí. Když bude ošklivo, zůstane doma. Když bude hezky, pojede na zahradu,“ říká varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

Slabá volební účast by vyhovovala pravicově-katolické opozici Jaroslava Kaczynského. Více Poláků ve volebních místnostech by hrálo do karet vládní Občanské platformě premiéra Donalda Tuska.

Šanci dostat se do polského Sejmu má celkem pět politických stran.

Všechny předvolební průzkumy jasně favorizují Občanskou platformu premiéra Donalda Tuska. Ten tak má velkou šanci stát se prvním polským premiérem, který by Polákům vládl dvě volební období po sobě.

Senzací voleb může být úspěch Hnutí Palikota, strany, která existuje teprve od června a předvolební sondáže ji řadily na třetí místo. Jako jediná nabízí velmi liberální program – zrušení náboženství ve školách, legalizaci potratů, registrované partnerství.

Volby narušily bombové výhružky

První anonymní telefonát o výbušnině ve volební místnosti v centru Varšavy dostala policie ještě včera večer. Autorem hrozby byl čtyřicetiletý Polák žijící ve Velké Británii, kde ho už zatkla britská policie.Vymlouval se, že šlo pouze o žert. Hrozí mu ale až sedm let vězení.

Podezřelý balíček pak našla policie u jedné z volebních místností na západě Polska. Lidé z okolního paneláku byli raději evakuováni. Hlasování začalo s několika hodinovým zpožděním, poté, co se ukázalo, že šlo o atrapu.

Další nebezpečný předmět se objevil při vstupu do volební místnosti v Lublině. Policie ho prověřila rentgenem a poté zničila.

Ústřední volební komise teď musí rozhodnout, jestli kvůli těmto incidentům prodlouží hlasování.

Poláci si dnes vyberou celkem 460 poslanců a 100 senátorů. Volební místnosti se mají uzavřít v devět hodin večer.

Petr Vavrouška, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme