Poláci volí prezidenta, zatím se ale neví, kde bude mít sídlo
V Polsku dnes volí nového prezidenta. Podle průzkumů se to ale nepodaří v prvním kole a Poláci budou muset přijít k urnám ještě jednou - 23. října, kdy si budou pravděpodobně vybírat mezi Donaldem Tuskem a Lechem Kaczyńskim. Zatím není tedy jisté, kdo se do prezidentského paláce přestěhuje, ani který palác to bude. U nás je situace jasná: symbolem českých vladařů i prezidentů Československa a České republiky byl, je a doufejme, že i bude Pražský hrad. Ve Varšavě je to ale jinak.
Dosluhující polský prezident Aleksander Kwaśniewski sídlí v paláci na Krakovském předměstí. Dnes už to ale žádné předměstí není - je to součást historického centra Varšavy. Do této rozlehlé a výstavné budovy se v roce 1994 přestěhoval tehdejší prezident Lech Walesa z Belwederu, který leží na samém okraji širšího centra polské metropole. Belweder jako sídlo hlavy státu nevyhovoval z několika důvodů.
"V případě Belwederu vznikal problém s příjezdovou trasou. Kvůli prezidentským kolonám a oficiálním hostům musela policie zastavovat dopravu, a to působilo potíže. Palác zjevně neodpovídal novým potřebám a neplnil svůj účel," připomíná důvody přesídlení historik Varšavy Marek Zieliński.
Každá administrativa a zvláště ta prezidentská projevuje přirozenou touhu zvětšovat svůj objem a tím i důležitost. Zdaleka ne všichni prezidentovi muži, jejich tajemníci a sekretářky se do poměrně malého paláce vešli. Nedostatek místa způsobil třenice, které mnozí politologové naprosto mylně přičítali zákulisnímu politickému boji v okolí hlavy státu.
Kdyby se zeptali přímo prezidenta, věděli by, že Lech Walesa měl pro stěhování do nového zcela prozaický důvod. "V Belwederu - tam, co jsem kdysi bydlel - byly věčné problémy se starou vodoinstalací. V koupelně se mi záhadně ztrácela voda. Někdy tekla jen čůrkem," vysvětlil bývalý polský prezident.
Milovníci různých spiknutí, agentů a odposlouchávacích zařízení ale brzy odhalili další "opravdové" důvody. Belweder se nachází v těsné blízkosti ruského velvyslanectví - to údajně ohrožovalo bezpečnost státu a celkově to nevypadalo dobře.
Komplex budov úřadu vlády ale rovněž stojí nedaleko, ale premiérovi zřejmě ruští sousedé nevadí. Úřad je po rekonstrukci a nikam se stěhovat nebude. Ostatně vláda se do toho areálu přestěhovala z dnešního prezidentského paláce na Krakovském předměstí.
Dřívější sídlo místodržícího nechal Lech Walesa a po něm i Aleksander Kwaśniewski nákladně zmodernizovat. Dodnes jim to mnozí vyčítají. V paláci našlo zaměstnání šest set lidí a letošní provoz prezidentovy kanceláře přišel poplatníky v přepočtu na jednu miliardu a dvě stě miliónů korun.
Polští novináři zjistili, že administrativa francouzského prezidenta je o jednu čtvrtinu levnější, ale Aleksander Kwaśniewski trvá na to, že nejde o přemrštěnou částku ani o nadměrně velké sídlo. "Viděl jsem paláce větší a hezčí, viděl jsem i menší, my jsme tak někde v polovině evropské úrovně," oponoval prezident.
Oba potenciální noví nájemníci uvažují o změně sídla. Donaldu Tuskovi připadá palác zbytečně velký a nákladný. "Chceme ukázat, že úřad prezidenta může být důstojnější a zároveň i levnější než dosud," vysvětlil.
Snem druhého z kandidátů Lecha Kaczyńského je založení čtvrté republiky, jejíž prezident musí mít sídlo odpovídající novému významu a zdůrazňující novou realitu. Kaczyński jako zarytý antikomunista nechce navazovat na bývalého komunistu Kwaśniewského ani v politice, ani v bydlení. Představa, že by po něm zdědil koupelnu, se mu zdá naprosto nepřijatelná.