Poláci volí prezidenta, zatím se ale neví, kde bude mít sídlo

V Polsku dnes volí nového prezidenta. Podle průzkumů se to ale nepodaří v prvním kole a Poláci budou muset přijít k urnám ještě jednou - 23. října, kdy si budou pravděpodobně vybírat mezi Donaldem Tuskem a Lechem Kaczyńskim. Zatím není tedy jisté, kdo se do prezidentského paláce přestěhuje, ani který palác to bude. U nás je situace jasná: symbolem českých vladařů i prezidentů Československa a České republiky byl, je a doufejme, že i bude Pražský hrad. Ve Varšavě je to ale jinak.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stráž u paláce

Stráž u paláce | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Dosluhující polský prezident Aleksander Kwaśniewski sídlí v paláci na Krakovském předměstí. Dnes už to ale žádné předměstí není - je to součást historického centra Varšavy. Do této rozlehlé a výstavné budovy se v roce 1994 přestěhoval tehdejší prezident Lech Walesa z Belwederu, který leží na samém okraji širšího centra polské metropole. Belweder jako sídlo hlavy státu nevyhovoval z několika důvodů.

"V případě Belwederu vznikal problém s příjezdovou trasou. Kvůli prezidentským kolonám a oficiálním hostům musela policie zastavovat dopravu, a to působilo potíže. Palác zjevně neodpovídal novým potřebám a neplnil svůj účel," připomíná důvody přesídlení historik Varšavy Marek Zieliński.

Každá administrativa a zvláště ta prezidentská projevuje přirozenou touhu zvětšovat svůj objem a tím i důležitost. Zdaleka ne všichni prezidentovi muži, jejich tajemníci a sekretářky se do poměrně malého paláce vešli. Nedostatek místa způsobil třenice, které mnozí politologové naprosto mylně přičítali zákulisnímu politickému boji v okolí hlavy státu.

Kdyby se zeptali přímo prezidenta, věděli by, že Lech Walesa měl pro stěhování do nového zcela prozaický důvod. "V Belwederu - tam, co jsem kdysi bydlel - byly věčné problémy se starou vodoinstalací. V koupelně se mi záhadně ztrácela voda. Někdy tekla jen čůrkem," vysvětlil bývalý polský prezident.

Milovníci různých spiknutí, agentů a odposlouchávacích zařízení ale brzy odhalili další "opravdové" důvody. Belweder se nachází v těsné blízkosti ruského velvyslanectví - to údajně ohrožovalo bezpečnost státu a celkově to nevypadalo dobře.

Komplex budov úřadu vlády ale rovněž stojí nedaleko, ale premiérovi zřejmě ruští sousedé nevadí. Úřad je po rekonstrukci a nikam se stěhovat nebude. Ostatně vláda se do toho areálu přestěhovala z dnešního prezidentského paláce na Krakovském předměstí.

Dřívější sídlo místodržícího nechal Lech Walesa a po něm i Aleksander Kwaśniewski nákladně zmodernizovat. Dodnes jim to mnozí vyčítají. V paláci našlo zaměstnání šest set lidí a letošní provoz prezidentovy kanceláře přišel poplatníky v přepočtu na jednu miliardu a dvě stě miliónů korun.

Polští novináři zjistili, že administrativa francouzského prezidenta je o jednu čtvrtinu levnější, ale Aleksander Kwaśniewski trvá na to, že nejde o přemrštěnou částku ani o nadměrně velké sídlo. "Viděl jsem paláce větší a hezčí, viděl jsem i menší, my jsme tak někde v polovině evropské úrovně," oponoval prezident.

Oba potenciální noví nájemníci uvažují o změně sídla. Donaldu Tuskovi připadá palác zbytečně velký a nákladný. "Chceme ukázat, že úřad prezidenta může být důstojnější a zároveň i levnější než dosud," vysvětlil.

Snem druhého z kandidátů Lecha Kaczyńského je založení čtvrté republiky, jejíž prezident musí mít sídlo odpovídající novému významu a zdůrazňující novou realitu. Kaczyński jako zarytý antikomunista nechce navazovat na bývalého komunistu Kwaśniewského ani v politice, ani v bydlení. Představa, že by po něm zdědil koupelnu, se mu zdá naprosto nepřijatelná.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme