Poláci začali s církevními restitucemi už v roce 1989. Provází je korupce

Podezření z korupce, podhodnocené pozemky a řada obvinění doprovázejí církevní restituce v Polsku. U našich severních sousedů trvají už desítky let a pořád nejsou u konce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava - historické náměstí | Foto: Pavel Novák

V Polsku se téma církevních restitucí otevřelo již velmi dávno. Pár měsíců před pádem komunistického režimu v roce 1989 vznikly takzvané majetkové komise, které měly na starost navracení majetku zabaveného církvím.

Pro každou církev – evangelickou, pravoslavnou nebo pro židovské obce – vznikla speciální komise. Celkem jich bylo pět, ale ta nejdůležitější, která řešila restituci pro katolickou církev, vloni za poměrně velkého mediálního skandálu skončila.

Zjistilo se například, že docházelo k podhodnocení pozemků, nikdo nekontroloval, jestli dohadní cena skutečně odpovídá tržní ceně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška mluví o církevních restitucích v Polsku v Odpoledním Radiožurnálu

Katolická církev na tom v mnoha případech velmi vydělala. Například dostala zpět pozemky, které vzápětí prodala třeba dvojnásobně dráž, než byla komisí stanovená cena. Také se stalo, že církev dostala větší odškodnění, než byla třeba cena dané nemovitosti.

Je skoro nemožné všechny tyto případy přehodnotit, protože proti rozhodnutí komise neexistuje žádná možnost odvolání. Na členy komise stát neměl a nemá žádné „páky“.

Celkem bylo zahájeno až 30 vyšetřování korupce, ale většinu z nich nakonec prokurátoři umořili. Buď to byly už promlčené kauzy, nebo chyběly důkazy.

Problém byl také v tom, že podle právních analýz se nedalo obvinit z korupce duchovní. Vyšetřovatelé ale sepsali velmi podrobnou zprávu pro prezidenta a premiéra, v níž varovali, že počínání majetkové komise je nepřehledné a pro polský stát nevýhodné. Celkově bylo za minulé roky obviněno až 13 osob.

Katolické církvi se v Polsku vrátilo celkem 65 tisíc hektarů pozemků, 490 nemovitostí a také odškodnění ve výši v přepočtu 800 milionů korun. Pokud by se vše převedlo na celkovou sumu, tak bychom se dostali na zhruba 30 miliard korun.

Petr Vavrouška, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme