Poláci zavádějí 24hodinové soudy

V Polsku začal platit zákon o takzvaných čtyřiadvacetihodinových soudech. Ministerstvo spravedlnosti si od něj slibuje rychlé potrestání méně závažných trestných činů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v soudní síni | Foto: Nejvyšší soud

Nový zákon má okamžitě řešit případy výtržnictví, stadiónového násilí, drobné krádeže nebo alkohol za volantem, tedy trestné činy, za které hrozí maximálně pět let vězení. Zákon se netýká recidivistů.

"Případ se před soud dostane velmi rychle. Od okamžiku spáchání trestného činu by do vynesení rozsudku včetně odvolání neměly uplynout více než tři dny," říká varšavský soudce Wojciech Malek.

Police má dva dny na to, aby zajistila, zpracovala a předložila důkazy. Na jejich základě musí soudce do 24 hodin rozhodnout. Soudní aparát bude proto pracovat i v noci.

Podle odhadů se nový zákon týká asi 150.000 případů ročně. Prvním souzeným bude řidič autobusu, kterého policie dnes zadržela bez řidičského průkazu.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme