Polák, který v autobuse nastražil bombu, si odsedí 20 let. Z Vratislavi chtěl udělat 'druhý Brusel'

Polák, který v květnu 2016 umístil do autobusu městské hromadné dopravy ve Vratislavi podomácku vyrobenou bombu, si odsedí 20 let. Ve středu o tom rozhodl vratislavský soud. Rozsudek není pravomocný. Student chemie do autobusu nastražil tlakový hrnec naplněný hřebíky.

Vratislav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paweł R. v květnu 2016 nastoupil do autobusu č. 145 se žlutou reklamní taškou s tlakovým hrncem uvnitř. Po několika zastávkách vystoupil a tašku s náloží nechal v autobusu na podlaze, nedaleko kočárků s dětmi – tříletým chlapcem a devítiměsíční dívkou.

Tašku s bombou vynesl šofér

Taška znepokojila jednu z cestujících, které pak upozornila řidiče autobusu. Šofér v centru města zastavil a tašku vynesl na blízkou zastávku. O dvě minuty později pak tlaková nádoba explodovala a zranila kolemjdoucí ženu. Policie po atentátníkovi pátrala pět dní.

Muž byl obviněn z terorismu. Před soudem se přiznal k odložení tašky v autobuse a k tomu, že na lince 112 požadoval vyplacení 30 kilogramů zlata, jinak hrozil výbuchem čtyř náloží. V telefonátu vyhrožoval, že „z Vratislavi udělá druhý Brusel“. U soudu se pak hájil tím, že „žádný terorista není“.

Státní zástupce Tomasz Krzesiewicz požadoval pro muže 25 let vězení. Čin by podle něj „velmi dobře naplánovaným teroristickým činem s cílem zabít co nejvíce lidí“. Soud muže poslal do vězení na pět let za vydírání a na 15 let za nastražení výbušného zařízení.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme