Zemřel poslední Polák, který byl v prvním transportu do Osvětimi. Dožil se 96 let

Zemřel poslední přeživší Polák z prvního transportu do nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na sdělení osvětimského muzea, podle něhož Kazimierz Albin skonal v noci na úterý ve věku 96 let.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel poslední přeživší Polák z prvního transportu do nacistického koncentračního tábora v Osvětimi

Zemřel poslední přeživší Polák z prvního transportu do nacistického koncentračního tábora v Osvětimi | Foto: Robert Klejch | Zdroj: Profimedia/CNC

„S velkým zármutkem jsme přijali zprávu, že zesnul Kazimierz Albin, poslední z přeživších z prvního transportu Poláků do německého tábora v Osvětimi,“ sdělilo museum na svém twitteru.

Albina, který se narodil v roce 1922, zadrželi Němci v lednu 1940 na Slovensku, když se snažil utéct z okupovaného Polska.

Číslo 118

Následně byl 14. června převezen do Osvětimi prvním transportem polských zajatců. Těm byla vytetována čísla od 31 do 758; Albin měl číslo 118.

Albin byl jedním ze 140 až 150 tisíc nežidovských polských vězňů vězněných v Osvětimi. Většina těchto Poláků v táboře zemřela. V roce 1942 nacisté tento objekt změnili ve vyhlazovací tábor pro milion Židů.

Albin přežil díky znalosti němčiny, která mu zajistila místo kuchaře v kantýně SS. V únoru 1943 odtamtud pak s několika dalšími polskými vězni utekl, když v noci za desetistupňového mrazu nazí přeplavali přes částečně zamrzlou řeku. Poté se připojil k odboji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme