Zemřel poslední Polák, který byl v prvním transportu do Osvětimi. Dožil se 96 let

Zemřel poslední přeživší Polák z prvního transportu do nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na sdělení osvětimského muzea, podle něhož Kazimierz Albin skonal v noci na úterý ve věku 96 let.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel poslední přeživší Polák z prvního transportu do nacistického koncentračního tábora v Osvětimi | Foto: Robert Klejch | Zdroj: Profimedia/CNC

„S velkým zármutkem jsme přijali zprávu, že zesnul Kazimierz Albin, poslední z přeživších z prvního transportu Poláků do německého tábora v Osvětimi,“ sdělilo museum na svém twitteru.

Albina, který se narodil v roce 1922, zadrželi Němci v lednu 1940 na Slovensku, když se snažil utéct z okupovaného Polska.

Číslo 118

Následně byl 14. června převezen do Osvětimi prvním transportem polských zajatců. Těm byla vytetována čísla od 31 do 758; Albin měl číslo 118.

Albin byl jedním ze 140 až 150 tisíc nežidovských polských vězňů vězněných v Osvětimi. Většina těchto Poláků v táboře zemřela. V roce 1942 nacisté tento objekt změnili ve vyhlazovací tábor pro milion Židů.

Albin přežil díky znalosti němčiny, která mu zajistila místo kuchaře v kantýně SS. V únoru 1943 odtamtud pak s několika dalšími polskými vězni utekl, když v noci za desetistupňového mrazu nazí přeplavali přes částečně zamrzlou řeku. Poté se připojil k odboji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme