Polákům se nelíbí Sarkozyho pochyby o protiraketové základně

Polsko kritizuje francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho za to, že zpochybňuje projekt americké protiraketové obrany. Sarkozy by měl podle polských představitelů konzultovat tyto otázky se svými evropskými partnery.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy, Donald Tusk | Zdroj: ČTK

Polská vláda zatím oficiální stanovisko nevydala. Premiéra Donalda Tuska ale výrok prezidenta Sarkozyho na schůzce EU - Rusko v Nice překvapil.

"Protiraketový štít je otázkou dohody mezi Polskem a Spojenými státy. Nemyslím si, že by třetí země, a to ani tak přátelský stát, jakým je Francie, měly právo do toho mluvit," prohlásil Tusk.

"Sarkozy udělal technickou chybu - je to další ruské vítězství," konstatoval bývalý prezident Lech Walesa. Podle jeho názoru i francouzský prezident musí respektovat ostatní země Evropské unie a měl by s nimi konzultovat zejména bezpečnostní otázky.

Předseda největší opoziční strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski použil ještě silnějších výrazů. "Pan prezident Sarkozy se plete do cizích záležitostí. Protiraketový štít je věcí Polska, České republiky a Spojených států. Sarkozy kritizuje tento projekt a tím i prohloubení našeho spojenectví se Spojenými státy, což souvisí naší reálnou bezpečností," podotkl.

Protiraketový štít má USA i jejich spojence chránit před raketovým útokem například ze Severní Koreje nebo Íránu. Nově zvolený americký prezident Barak Obama sice projekt podpořil, řekl však, že musí být účinný v poměru k nákladům a že v jeho prospěch nelze ubírat peníze na jiné priority, dokud se neprokáže jeho účinnost.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme