Poláky čeká šetření, daně budou platit i zemědělci a duchovní

Polský premiér Donald Tusk představil programové prohlášení nové vlády. Chce výrazně šetřit, zrušit některé daňové výhody a omezit nejrůznější příspěvky. Snahou premiéra je uchránit Polsko před finanční krizí, která panuje v Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Tusk se raduje z vítězství ve volbách | Foto: Alik Keplicz | Zdroj: ČTK

„V době ekonomické krize musíme chránit ty nejslabší a nejchudší,“ vyzval Poláky premiér Tusk a zdůvodnil tak plánované vládní reformy.

Podle nich se má například zvýšit hranice věku odchodu do důchodu, která se posune ze současných 60, respektive 65 až na 67 let. Nárůst bude postupný až do roku 2040. Pro muže a ženy navíc bude věk důchodu stejný.

Polsko zruší od nového roku porodné, nárok na něj budou mít jen sociálně nejslabší. Také ostatní sociální dávky a úlevy budou čerpat jen lidé, jejichž rodinný příjem nepřesáhne v přepočtu asi 40 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vavrouska Polsko Tusk.mp3

O daňové zvýhodnění přijdou rodiny s jedním dítětem, naopak se o padesát procent zvýší sleva na dani pro rodiny, které budou mít tři a více dětí.

Končí také možnost odpočtu nákladů na internet, o daňové výhody přišli umělci a volní autoři. Doslova revoluční změna čeká také zemědělce a duchovní, kteří budou vůbec poprvé v Polsku platit daně z příjmu a pojištění.

Všechny reformy musí ale nejprve schválit parlament.

Donald Tusk chce razantními změnami a škrty v rozpočtu předejít finanční krizi, zabránit politickým i ekonomickým turbulencím v zemi a udělat z Polska silného hráče na evropském poli.

Premiér také oznámil složení svého staronového kabinetu. Z původní koaliční vlády zůstalo osm členů, zbylých deset čeká ministerská premiéra. Jde o nejmladší kabinet od roku 1989 a premiér Tusk je také prvním demokratickým předsedou vlády, který bude Polsku vládnout dvě volební období po sobě.

Petr Vavrouška, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme