Poláky pobouřila ruská zpráva o smolenské letecké katastrofě

Šéf největší polské opoziční strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski označil zveřejněnou ruskou zprávu o katastrofě u Smolenska za žert. Zpráva totiž svaluje vinu za letecké neštěstí, při kterém zahynul také jeho bratr a bývalý prezident Lech Kaczynski, na polské piloty a Polsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslaw Kaczynski | Foto: Český rozhlas 7 - Radio Praha

To, že ruská strana došla k takovému závěru, je podle Kaczynského důsledkem jednání polského premiéra Donalda Tuska. Ten přenechal vyšetřování letecké katastrofy Rusům. Tamní Mezistátní letecký výbor tvrdí, že havárii zavinily chyby posádky, která čelila psychologickému nátlaku nadřízených.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polské reakce shrnul tamní zpravodaj ČRo Petr VAvrouška ve Zprávách o čtvrté

Polská vláda ještě oficiálně zprávu nekomentovala, premiér Tusk přerušil dovolenou, vrací se do Varšavy a tiskovou konferenci svolal na zítra. Jaroslaw Kaczynski považuje zprávu za jednostrannou a polská opozice chce také v parlamentu prosadit rezoluci, která by tuto zprávu odmítla.

Podle Piotra Góreckého z polské televize TVP Polákům vadí, že veškerá vina je svalována pouze na piloty: „Proč nebylo letiště ve Smolensku úplně uzavřeno? Proč letoun nedostal od koordinátorů povel, aby tam odsud odletěl? Je tam také otázka, s kým koordinátoři konzultovali svůj postup, protože je známo, že nějaké telefonáty do Moskvy tam proběhly. Otázek zůstalo hodně, a to je problém, proč zpráva nebyla v Polsku vlídně přijata.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byl Piotr Górecký z polské televize TVP

Ruská strana ale tvrdí, že personál letiště jednal podle pravidel a nijak nepochybil. „Rusové tvrdí, že pozemní personál ve Smolensku na letišti jednal v souladu s mezinárodními pravidly podle nichž se let odehrával. Let měl podle vyšetřovatelů speciální status a právě tím byla určena ta pravidla,“ vysvětluje postoj ruské strany k výtkám zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

„Pozemní personál - dispečeři měli upozornit posádku na špatné povětrnostní podmínky a na rizika, což udělali. Podle šéfky Mezistátního leteckého výboru bylo rozhodnutí a zodpovědnost na pilotovi a kopilotovi, kteří se podle ní rozhodli chybně,“ dodává zpravidajka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Rusku sleduje tamní zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Ze závěrečné zprávy ruské vyšetřovací komise, kterou dnes ruská strana předala Polákům, plyne, že při letecké katastrofě u Smolenska pochybili piloti vládního speciálu. V kabině pilotů byl šéf polských vzdušných sil, nicméně nejsou žádné záznamy o tom, že by prezident Kaczynski posádce přikázal přistát.

Polská delegace 10. dubna letěla na vzpomínkové akce k 70. výročí katyňského masakru. Při havárii tehdy o život přišlo všech 95 členů oficiální delegace. Ve Smolensku bylo toho dne velmi špatné počasí.

Milan Kopp, Petr Vavrouška, Silvie Burjanková, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme