Poláky zajímá, zda se rezignace Benedikta XVI. dotkne svatořečení Jana Pavla II.

Rezignace současného papeže se dotkne také jeho předchůdce Jana Pavla II. Poláci totiž spoléhali na to, že ještě letos prohlásí Benedikt XVI jejich rodáka za svatého. Moc času ale už nezbývá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benedikt XVI. při audienci na Svatopetrském náměstí | Zdroj: Reuters

Před dvěma lety oznámil světu Benedikt XVI., že jeho předchůdce Jan Pavel II. se stal blahořečeným. Poláci věřili, že prohlášení za svatého bude následovat velmi brzy. Mělo to být už letos na podzim.

„Svatořečení jako takové podle mě ohroženo není, ale problém může být s termínem. Nový papež bude mít určitě řadu důležitějších věci k řešení. Myslím si, že kanonizace Jana Pavla druhého se přesune na příští rok," říká Jacek Moskva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diskusi o termínu svatořečení Jana Pavla II. v Polsku přiblížil tamní zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Téměř dvacet let pracoval jako zpravodaj Polské televize ve Vatikánu. Podle něj se právě ve vatikánských kruzích mluvilo o tom, že papež Benedikt XVI. oznámí termín svatořečení svého předchůdce v březnu. Už to ale zřejmě nestihne.

Kanonizační proces zkoumá život kandidáta (vita), ctnosti (virtuta), případně mučednictví a zázraky (martyrium a miracula). Konečné rozhodnutí záleží na papeži.

Jak známo, během blahořečení se důkladně propíral život Jana Pavla II. Dokonce se analyzovala jeho soukromá korespondence.

Hledalo se cokoliv, co by mohlo zpochybnit udělení posmrtného titulu. Jakákoliv kritika na jeho adresu se prověřovala.

Dokonaný zázrak se zatím tají

„Během procesu svatořečení se ale už nic podobného neděje. Už se daná osoba tak říkajíc nelustruje. Prověřuje se pouze jediná věc, a to je dokonání zázraku, nejčastěji jde o nevysvětlitelné uzdravení jiného člověka," dodává Jacek Moskva.

Jan Pavel II. | Foto: European Commission Audiovisual service

Podobně to bylo ale i během beatifikace. Tím zázrakem byla francouzská řádová sestra Marie Simon-Pierre. Lépe řečeno to, že se po smrti papeže vyléčila z Parkinsonovy nemoci.

Teď se ale musel najít jiný takzvaný zázrak. A zatím je přísně tajný.

„Neví se o něm nic, protože se to před svatořečením nikdy nezveřejňuje. Také kvůli médiím, která by na vlastní pěst začala prověřovat, jestli skutečně jde o zázrak, či ne," říká expert na dění ve Vatikánu.

Na oficiální blahořečení Jana Pavla II se sjely do Říma před dvěma lety tisíce Poláků. Na prohlášení za svatého svého rodáka si ale budou muset zřejmě počkat.

Leda, že by to ještě Benedikt XVI. stihl, oznámit před koncem svého pontifikátu, tedy do konce února.

Benedikt XVI. | Foto: ČRo

Milan Kopp, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme