Polanski se přesunul do domácího vězení

Režisér Roman Polanski už není ve vazbě. Po zaplacení kauce se přesunul ze švýcarské věznice do domácího vězení v alpském středisku Gstaad, kde vlastní horskou chatu. Nyní čeká na rozhodnutí, jestli ho Švýcaři vydají americké justici kvůli sexuálními deliktu z roku 1977.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér polského původu Roman Polanski | Foto: Jan Rosenauer

Polanského právníci potvrdili, že se jim podařilo dát dohromady požadovanou kauci ve výši tří milionů eur. Šestasedmdesátiletý režisér kvůli ní musel dát do zástavy svůj byt v Paříži.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Jan Šmíd o přesunu Romana Polanského do domácího vězení

Kauce by měla být zárukou, že se Polanski nepokusí utéct ze své chaty do Francie. V domácím vězení navíc musí nosit monitorovací elektronický náramek, který okamžitě podá policii informaci, že režisér chatu opustil.

V Gstaadu Polanski počká na rozhodnutí, jestli ho Švýcaři vydají americké justici. V případném přelíčení v USA režisérovi hrozí až dvouletý trest vězení za přiznaný pohlavní styk s třináctiletou dívkou, ke kterému došlo v roce 1977. Sex s nezletilými se ve Spojených státech považuje za znásilnění.

Nyní se čeká na jednání soudu v Los Angeles, které by se mělo konat 10. prosince. Režisér se původně k činu přiznal, ale později uprchl do Evropy a do Spojených států se nikdy nevrátil. Nepřiletěl ani v roce 2003, kdy měl převzít Oscara za své drama Pianista.

Jan Šmíd, Marek Matlovič, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme