Poledne proti Putinovi. U volebních místností v Rusku se shromáždili demonstranti, svolal je tým Navalného

Spolupracovníci zesnulého ruského opozičního politika Alexeje Navalného uvedli, že do volebního protestu proti režimu prezidenta a favorita hlasování Vladimira Putina se dnes zapojilo velké množství lidí. Tým Navalného před volbami vyzval, aby se lidé nesouhlasící s režimem dostavili k urnám v poslední den hlasování přesně v poledne.

Moskva (Aktualizováno: 14:22 17. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské prezidentské volby

Fronta do volební místnosti v Moskvě (ilustrační foto) | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

V neděli zveřejnil fotografie a videa od volebních místností na ruském Dálném východě a v dalších částech Ruska, před nimiž v poledne místního času stojí davy voličů, informovala agentura DPA.

Web Jednotného Ruska čelí kyberútoku. Rusové volí prezidenta, Putin už dříve vinil z destabilizace Kyjev

Číst článek

V Jekatěrinburgu na Urale se u jedné z volebních místností shromáždily stovky lidí, uvedli spolupracovníci Navalného. Na kanálu YouTube zveřejnili rovněž záběry od volebních místností ve Vladivostoku, Novosibirsku, Omsku, Irkutsku a dalších sibiřských městech svědčící podle nich o tom, že kampaň byla úspěšná.

Agentura AP poznamenala, že není bezprostředně jasné, jestli se fronty před volebními místnostmi vytvořily v reakci na výzvu stoupenců Navalného, nebo odrážejí vysokou účast v hlasování, která obvykle vrcholí kolem poledne.

K dnešním 9.45 moskevského času (7.45 SEČ) dosáhla volební účast 61,37 procenta, uvedla předsedkyně ústřední volební komise Ella Pamfilovová. Podle ní tento údaj zahrnuje voliče, kteří hlasovali osobně ve volebních místnostech, i ty, kteří využili možnost elektronického hlasování.

S výzvou, aby se voliči na výraz protestu proti Putinovu režimu dostavili k volbám právě v poledne, přišel bývalý lídr ruské opozice Navalnyj, který podle ruských úřadů zemřel náhle 16. února v trestanecké kolonii na Sibiři. Navalnyj si od tohoto protestu sliboval vytvoření dlouhých front, které by byly svého druhu protestním shromážděním.

Protestní akci podpořili i další Putinovi oponenti, včetně někdejšího nejbohatšího Rusa a později vězně Putinova režimu Michaila Chodorkovského, který nyní žije v britském exilu. Ruské úřady varovaly, že podobná shromáždění budou považovat za nezákonný projev extremismu.

Začaly ruské prezidentské volby. Putin, který zemi vede už 24 let, má vítězství jisté, píší média

Číst článek

Třídenní prezidentské volby v Rusku začaly v pátek. Podle všeobecného očekávání si v nich zajistí již pátý mandát současný vládce Kremlu Vladimir Putin, který nečelí žádné skutečné konkurenci. Nezávislí experti v Rusku i v zahraničí nepovažují volby za svobodné ani spravedlivé.

V nejvýchodnější regionech Ruska na Kamčatce a Čukotce se už hlasovací místnosti uzavřely. Stalo se tak ve 20.00 místního času (9.00 SEČ).

Jako poslední se v 19.00 SEČ uzavřou volební místnosti v nezápadnější části Ruska - v Kaliningradské oblasti, která leží na břehu Baltského moře a sousedí s Polskem a Litvou. První informace o průběžných výsledcích lze čekat krátce poté a předběžné výsledky má ústřední volební komise oznámit v pondělí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme