Polemika o Benešových dekretech neutichá

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel má stále výhrady k tzv. Benešovým dekretům. V Linci společně s hornorakouským zemským hejtmanem Josefem Pühringerem prohlásil, že jsou stále účinné, diskriminující a s evropským právem neslučitelné. Pühringer další přeshraniční přestřelku zmírnil konstatováním, že ani Temelín, ani Benešovy dekrety nesmějí bránit v rozvíjení kontaktů s lidmi v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

E. Beneš podepisuje dekret | Foto: Archiv ČRo

Na naši stranu se v otázce dekretů postavil slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan. Ujistil šéfa naší diplomacie Jana Kavana, že výpady k dekretům prezidenta Beneše považuje za umělé kladení překážek rozšíření Evropské unie.

Odlišný názor než rakouský kancléř má na dekrety i komisař Evropské unie pro rozšíření Günter Verheugen. Ve včerejším společném prohlášení s premiérem Zemanem v Praze uvedl, že poválečné prezidentské dekrety o zbavení občanství a majetku sudetských Němců už v současnosti nemají právní účinky. Potvrdil současně stanovisko Evropské komise, že dekrety neovlivní přístupové rozhovory Česka do Unie.

Zuzana Bančanská, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme