Polemika o Benešových dekretech neutichá

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel má stále výhrady k tzv. Benešovým dekretům. V Linci společně s hornorakouským zemským hejtmanem Josefem Pühringerem prohlásil, že jsou stále účinné, diskriminující a s evropským právem neslučitelné. Pühringer další přeshraniční přestřelku zmírnil konstatováním, že ani Temelín, ani Benešovy dekrety nesmějí bránit v rozvíjení kontaktů s lidmi v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

E. Beneš podepisuje dekret | Foto: Archiv ČRo

Na naši stranu se v otázce dekretů postavil slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan. Ujistil šéfa naší diplomacie Jana Kavana, že výpady k dekretům prezidenta Beneše považuje za umělé kladení překážek rozšíření Evropské unie.

Odlišný názor než rakouský kancléř má na dekrety i komisař Evropské unie pro rozšíření Günter Verheugen. Ve včerejším společném prohlášení s premiérem Zemanem v Praze uvedl, že poválečné prezidentské dekrety o zbavení občanství a majetku sudetských Němců už v současnosti nemají právní účinky. Potvrdil současně stanovisko Evropské komise, že dekrety neovlivní přístupové rozhovory Česka do Unie.

Zuzana Bančanská, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme