Policejní prezident v Kolíně nad Rýnem kvůli silvestrovským útokům skončil

Policejní prezident v Kolíně nad Rýnem Wolfgang Albers ve funkci končí. Z úřadu ho odvolal ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Ralph Jäger. Vedení kolínské policie čelilo kritice kvůli, že nezvládlo zabezpečit silvestrovské oslavy a také že nedostatečně informovalo o skutečnému rozsahu sexuálních útoků v prostoru kolem hlavního nádraží.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident v Kolíně nad Rýnem Wolfgang Albers

Policejní prezident v Kolíně nad Rýnem Wolfgang Albers | Zdroj: Reuters

"Dnes jsem kolínskému policejnímu prezidentovi osobně sdělil, že ho postavím mimo službu," řekl novinářům zemský ministr vnitra.

"Své rozhodnutí vnímám jako nezbytné, protože je nutné obnovit důvěru veřejnosti v kolínskou policii a kolínská policie musí získat zpět akceschopnost," dodal.

Podle zdrojů televize N24 kolínské policejní vedení po silvestrovském incidentu záměrně zamlčelo informace o tom, že mezi podezřelými z útoku jsou i migranti, protože to považovalo za politicky choulostivé.

"Policie nyní má důležitý úkol důsledně zpracovat události ze silvestrovské noci a vyvodit potřebné důsledky. Lidé chtějí vědět, co se tam o silvestrovské noci stalo, kdo byli pachatelé a jak tomu do budoucna zabránit," uvedl ministr Jäger.

Fico chce kvůli útokům na ženy další summit EU o migraci

Číst článek

Spolkové ministerstvo vnitra dnes potvrdilo, že mezi 29 cizinci, které kolínští policisté o silvestrovské noci kontrolovali kvůli podezření z účasti na sexuálních útocích, bylo i 18 žadatelů o azyl.

Celkový počet pachatelů zůstává stále neznámý. Vyšetřovací tým musí podle mluvčího kolínské policie Christopha Gillese vyhodnotit ještě 350 hodin videozáznamů. Některé odcizené mobily před budovou hlavního nádraží dokázala policie zaměřit a našla je právě v okolních uprchlických ubytovnách.

V souvislosti s útoky v Kolíně už oběti a poškození podali více než 200 trestních oznámení, podobné incidenty se ale odehrály také v dalších městech.

V Hamburku se jejich obětí stalo přes 50 žen, ve Stuttgartu asi desítka. Dnes oznámila také policie v Düsseldorfu, že přijala 11 trestních oznámení. Ve všech případech skupiny mladých mužů obkličovaly ženy, sexuálně je napadaly a okrádaly.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme