Policisté, kteří v Buffalu povalili muže, se cítí nevinní. Prokuratura je obvinila z ublížení na zdraví

Z ublížení na zdraví obvinili v sobotu dva policisty z amerického města Buffalo, kteří tento týden při demonstraci proti rasismu povalili 75letého muže. S odvoláním na místní prokuraturu o tom informovala agentura AP. Už před tím byli postaveni mimo službu. Na protest proti tomuto úřednímu postupu opustili svůj útvar všichni členové zásahové jednotky.

Video Buffalo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oba policisté se podle prokuratury cítí být nevinní. Soud je z vazby propustil na svobodu, aniž museli složit kauci.

Celá jednotka se postavila za policisty, kteří v Buffalu srazili muže. ‚Jen dělali svou práci,‘ tvrdí

Číst článek

Incident na demonstraci v Buffalu, na níž lidé protestovali proti smrti černocha George Floyda, zachytila kamera. Americká média o něm informovala ve čtvrtek. Video ukazuje zákrok policistů proti staršímu muži.

Na záznamu je vidět běloch s šedivými vlasy, který se blíží k postupujícím těžkooděncům. Jeden policista do něj strčí obuškem a druhý rukou; muž spadne na záda a začne krvácet z hlavy.

Muž, který se podle amerických médií jmenuje Martin Gugino, kvůli zraněním skončil v nemocnici. Podle starosty Buffala Byrona Browna je Gugino známý aktivista. „Podle informací, které jsem dostal, ten jedinec ostatní podněcoval,” uvedl Brown. Podle agentury Reuters Gugino dlouhodobě bojuje za dostupné bydlení, proti klimatických změnám a zvůli policie.

‚Jen plnili rozkaz’

Dvojici policistů jejich zaměstnavatel postavil v pátek mimo službu bez nároku na mzdu. Newyorský guvernér Andrew Cuomo dokonce Buffalo vyzval, aby policisty propustilo. Jejich kolegové je ale podpořili a všech 57 aktivních členů jejich jednotky útvar opustilo.

„Jsme toho názoru, že policisté pouze plnili rozkaz... vyklidit náměstí. Jen dělali svou práci,” citoval server BBC Johna Evanse, zástupce místních policejních odborů.

Na podporu policistů se postavily i další stovky strážníků či hasičů, kteří se v sobotu shromáždili před budovou soudu, který rozhodoval o dalším osudu dvojice. Obviněné muže přivítali příznivci bouřlivým potleskem.

Rozsáhlé protesty v USA vypukly poté, co 25. května zemřel George Floyd po policejním zákroku. Policista Derek Chauvin mu při zatýkání klečel bezmála devět minut na krku. Nyní Chauvin, který byl propuštěn z policejních řad, čelí obvinění z vraždy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme