Policie dopadla Ázerbájdžánce podezřelého z vraždy na jihu Moskvy

Ruská policie dopadla údajného vraha mladého Rusa, jehož smrt vyvolala národnostní nepokoje na jihu Moskvy. Jednatřicetiletého Ázerbájdžánce Orchana Z. zadržela v Kolomně v Moskevské oblasti. Vražda a následné násilné protesty znovu otevřely letitý problém nesnášenlivosti mezi různými etniky v mnohonárodnostním Rusku. Politici už přicházejí s návrhy na zpřísnění migračních zákonů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko - Nepokoje v Biruljovu na jihu Moskvy | Foto: Martin Dorazín

K vraždě došlo minulý týden ve čtvrtek v Západním Biruljovu. Pětadvacetiletý Rus Jegor Š. byl nad ránem ubodán poté, co se zastal své přítelkyně.

Policie má k dispozici fotografii údajného vraha, pořízenou ze záznamu pouliční kamery. Na snímku je pravděpodobně Orchan Z. Na jednatřicetiletého Ázerbájdžánce upozornili policii jeho sousedé. Podle nich muž, který nežil příliš řádným životem, zmizel ihned po zločinu ze svého bytu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pátrání po vrahovi mladého Rusa informoval zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Celkově má však policie k případu jen velmi málo podrobností. Nové poznatky nepřinesla ani přítelkyně zavražděného mladíka Xenie, která řekla pouze, že nechce vyvolávat další národnostní konflikty.

Nedělní protest obyvatel Západního Biruljova za větší bezpečnost v jejich čtvrti totiž přerostl – za účasti nacionalistů a fotbalových chuligánů – v násilí namířené proti přistěhovalcům. Ve čtvrti žijí odhadem statisíce nelegálních přistěhovalců z Kavkazu nebo republik Střední Asie.

V Rusku sílí požadavky na zpřísnění migrační politiky. Podpořil je i blogger Navalnyj

Číst článek

Obyvatelé Západního Biruljova si dlouhodobě stěžují, že se policie málo stará o bezpečnost v jejich čtvrti. Liknavý byl údajně přístup policistů i v případě této vraždy.

„Mluvil jsem s člověkem, který tam byl na místě od samého začátku těch událostí. Říkal, že policie sice přijela do deseti minut na místo vraždy, ale bylo mu divné, že nepodnikla nějaké další kroky, které jsou v takových případech obvyklé, jako například úplné uzavření celého sídliště, pročesávání parků, kontroly bytů a podobně,“ popsal z Moskvy zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na jihu Moskvy sleduje zpravodaj ČRo Martin Dorazín

V souvislosti s případem už náčelník moskevské policie odvolal šéfa jižního okruhu. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin pak nařídil uzavřít biruljovský velkosklad s ovocem a zeleninou, který je v rukou přistěhovalců, a kontroly ve všech ostatních distribučních místech.

Politici začínají přicházet i s nápady na obecné řešení migrační otázky. Ozývají se třeba návrhy, že by cizinci, kteří vstupují do Ruska bez víz, museli povinně odevzdávat otisky prstů.

Pro zpřísnění migrační politiky se vyslovil i opoziční blogger a nedávno neúspěšný kandidát na starostu Moskvy Alexej Navalnyj. Ten začal sbírat podpisy pod petici za zavedení víz pro občany bývalých sovětských republik, Zakavkazska a Střední Asie.

Rusko - Nepokoje v Biruljovu na jihu Moskvy | Foto: Martin Dorazín

Klíčové však zřejmě bude slovo ruského prezidenta Vladimira Putina, ten se zatím nevyjádřil.

Konflikty a demonstrace se na jihu Moskvy konaly i dnes, ve srovnání s nedělí však byly o poznání slabší. Například před budovou biruljovské správy se shromáždilo několik stovek lidí, kteří požadovali omezení přílivu imigrantů.

K relativnímu pořádku přispěly i posílené policejní oddíly a další bezpěčnostní opatření. Policisté například v zájmu klidu při dnešní oslavě muslimského svátku obětování uzavřeli silnice v okolí moskevských mešit a i jinak monitorují pohyb po městě.

„Zadrželi možná 50 lidí přímo na stanici metra Pražská, což je kousek od toho inkriminovaného místa, kde docházelo k těm nepokojům,“ popsal Martin Dorazín s tím, že zadržení jsou ruští nacionalisté, kteří nepocházejí z Biruljova.

Martin Dorazín, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme