Policie hledá motiv Lubitze, pokračuje i pátrání po druhé černé skřínce

Německé úřady pátrají po motivu pilota, který v úterý záměrně havaroval s letadlem společnosti Germanwings a zabil všech 150 lidí na palubě. Spekuluje se o tom, že měl Andreas Lubitz psychické problémy. Definitivně to ale nikdo nepotvrdil. Vyšetřovatelé už také vyslechli oba jeho rodiče. Na jihu Francie mezitím pokračuje pátrání po druhé černé skřínce. Ta by měla pomoci vysvětlit, co se dělo v pilotní kabině před nehodou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé odnášejí zajištěné materály z bytu Andrease Lubitze v Düsseldorfu | Zdroj: Reuters

Pátrání po druhé černé skříňce začalo na jihu Francie dnes brzy ráno, na svahu je asi 30 až 40 lidí. Vzhledem k tomu, že záznamové zařízení je bez obalu, panují obavy z jeho poškození.

Odborníci upozorňují, že právě druhý záznamník letových údajů je pro rekonstrukci událostí na palubě určující. Německý list Bild dnes uvedl, že kapitán airbusu A320 se snažil dostat do pilotní kabiny, kam ho druhý pilot nechtěl pustit, i pomocí sekyry.

V Německu se vyšetřovatelé snaží získat, co nejvíce informací o zdravotním stavu 27letého kopilota i o jeho údajných psychických problémech.

V bytě kopilota našli vyšetřovatelé důkazy, že bral léky. Na den letu měl neschopenku

Číst článek

Policie prohledala rodinný dům rodičů Lubitze v Montabauru i jeho byt v Düsseldorfu a odnesla počítače a dokumenty. „Našli jsme něco, co bude odvezeno k vyšetření. Nemůžeme v tuto chvíli, říci, co to je, ale to může být velmi významné vodítko k tomu, co se stalo,“ řekl médiím mluvčí düsseldorfské policie.

Podle týdeníku Spiegel se při čtyřhodinové prohlídce našly důkazy o tom, že byl Lubitz psychicky nemocný. Nejčtenější německý deník Bild s odvoláním na nejmenované interní dokumenty píše, že už před šesti lety byl pilot půldruhého roku v péči psychiatra, a kvůli depresím ho několikrát zařadili na nižší úroveň ve výcvikových leteckých kurzech.

Šéf společnosti Lufthansa Carsten Spohr ale ještě včera tvrdil, že pilot byl stoprocentně fit a měl za sebou všechny dovednostní i zdravotní prověrky.

Francouzští vyšetřovatelé už vyslechli i rodiče Andrease Lubitze. Ti přicestovali do Marseille s příbuznými jiných obětí, na místo tragédie do francouzských Alp už ale neodjeli. Potvrzení o tom, že pád letadla zavinil úmyslně druhý z pilotů, přišlo ještě před tím, než vyrazili na cestu.

Ze zjištění, že jejich syn navedl letoun úmyslně na horský svah, byli zdrceni. Otec pilota je podnikatel, matka vyučuje hru na klavír.

Aerolinky po nehodě mění pravidla

Řada aerolinek na základě vyšetřování pádu německého airbusu už oznámila, že mění své procedury tak, aby v pilotní kabině byli vždycky alespoň dva lidé. Už nyní je obvyklé, že pokud jeden z pilotů odejde z pilotní kabiny, dočasně tam místo něj jde někdo z posádky. Teď to bude povinnost třeba u aerolinek Lufthansa, EasyJet, Air Berlin, Virgin Airlines, AirCanada a dalších. Aerolinky se také hodlají prověřit psychotesty.

K případům, kdy pilot s letadlem havaroval záměrně, došlo už v minulosti. Například před rokem a půl havaroval v Namíbii let mezi Mozambikem a Angolou, zemřelo 33 lidí na palubě. Scénář byl prakticky identický, kapitán odešel a druhý pilot namířil letadlo k zemi.

Média spekulují o motivech druhého pilota, který úmyslně poslal airbus k zemi

Číst článek

Další případ se stal v prosinci 1997, kdy pilot Boeingu 737 na lince z Indonésie do Singapuru z přepracování a dalších problémů v práci vypnul veškerá komunikační a záznamová zařízení v letadla a namířil jej do oceánu.

Černá skříňka nahrává komunikaci v pilotní kabině a letové údaje | Foto: ČTK

Jan Šmíd, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme