Policie je na stopě vrahů, kteří v Brazílii zastřelili moderátora přímo v rozhlasovém studiu
Policie na severovýchodě Brazílie stále pátrá po dvou útočnících, kteří zastřelili moderátora Gleydsona Carvalha přímo v rozhlasovém studiu. Jediným dosud známým motivem vraždy je novinářova práce a kritika korupce místních politiků, za kterou čelil i výhrůžkám. Podle Human Rights Watch je to v Brazíli letos už čtvrtý novinář zabitý kvůli své práci.
Vše se seběhlo hodně rychle, útočníci zastřelili moderátora přímo uprostřed jeho programu, tedy ve chvíli, kdy pouštěl písničku.
„Byl jsem ve studiu, seděl jsem za pultem a vysílal program svého šéfa. Přišel chlap, otevřel dveře a třikrát na něj vystřelil. Slyšel jsem to, ale nic jsem neviděl, protože mi hned řekli, abych se schoval, tak jsem zalezl za stůl,“ popsal místním médiím událost zvukový režisér Ricardo Farias.
Útok se stal v pátek odpoledne v malém městě Camocim se 60 tisíci obyvateli ve státě Ceará na severovýchodě Brazílie.
Policie přes víkend zatkla muže a ženu, kteří údajně pomáhali útočníkům, stále ještě hledá dva muže, kteří rozhlasovou stanici přepadli a novináře zabili. Znají jejich totožnost a prý je jen otázka času, kdy je dopadnou.
Zatím z vyšetřování nevyplývá přímo motiv vraždy, ale policie už v podstatě vyloučila loupežné přepadení, protože si pachatelé z místa činu kromě pár drobných nic neodnesli.
Jediný dosud známý motiv je msta za práci moderátora. Byl velmi známý tím, že kritizoval místní politiky, upozorňoval na případy korupce a také kvůli tomu dostával výhrůžky i přímo ve vysílání.
Útoky na novináře jsou běžné
Vyhrožování, fyzické útoky i zabití novinářů přitom nejsou v některých částech země neobvyklou událostí. Stát Ceará by se dal s nadsázkou popsat jako divoký severovýchod, kde je hodně korupce a hodně násilí a většinová média v Brazílii si toho tolik nevšímají. Naopak poměrně klidná situace je třeba ve velkých městech, v Rio de Janeiru nebo v Sao Paulu.
Podle Human Rights Watch je to letos už čtvrtý novinář zabitý v Brazílii kvůli své práci. V březnu někdo zastřelil v Brazílii na hranicích paraguayského novináře, údajně za to, že kritizoval jednoho starostu, dalšími oběťmi byli bloger a novinář, oba prý navíc ještě zažili mučení. Jeden z nich odhaloval gang dětské prostituce a druhý zase rozkrýval korupci mezi místními politiky.
Calros Lauría z Výboru na ochranu novinářů (CPJ) vyzval brazilskou vládu k tomu, aby udělala víc pro zamezení takových útoků proti novinářům. Listu New York Times řekl, že legislativa, která měla přenést vyšetřování na agenty brazilské federální policie, se v brazilském kongresu zasekla.
Podle Lauríi dvě třetiny zabitých novinářů v posledních letech rozkrývali případy korupce. Podle Výboru na ochranu novinářů existuje podezření, že nejméně v polovině případů stojí za vraždou novináře místní vládnoucí politici.