Policie na noc přerušila pátrání po mužích, podezřelých z teroristického útoku v Paříži

Francouzská policie přerušila na noc pátrání po dvou mužích, podezřelých z teroristického útoku na satirický týdeník Charlie Hebdo. Dva muži stále prchají, zdá se však, že je jim policie na stopě. Podezřelí muži zamířili z francouzské metropole na severovýchod. Policie jim prý uzavřela únikové cesty, zprávy o tom, že by znala jejich konkrétní polohu, se však zatím nepotvrdily. Třetí, nejmladší z údajných atentátníků se již vzdal policii, jeho podíl na útoku je ovšem nejasný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští policisté pátrají po pachatelích útoku na Charlie Hebdo v okolí Corcy

Francouzští policisté pátrají po pachatelích útoku na Charlie Hebdo v okolí Corcy | Zdroj: Reuters

V současnosti pátrají policisté především na severu Francie.

„Kolem dokola tady panují přísná bezpečnostní opatření,“ hlásil vpodvečer zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd z města Villers-Cotterêts.

„Vypadá to, že hledaní teroristé by mohli být v asi dvacetikilometrovém trojúhelníku mezi městy Villers-Cotterêts, Corcy a Soissons,“ dodal Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pátrání po teroristech ve Francii přiblížil zpravodaj ČRo Jan Šmíd, komentář přidala socioložka náboženství Kateřina Srbková

Hrozí, že útočníci mají u sebe třeba i protitankové střely, podle zpráv z médií policie vyslala na místo vrtulníky a připravené jsou speciální zásahové jednotky. Celkem po hlavních podezřelých pátrá na 88 tisíc policistů.

Stíhání domnělých zločinců však podle zpráv od Jana Šmída stěžuje fakt, že oblast je velice nepřehledná – policisté upozorňují na husté lesy, v kterých je navíc spousta bunkrů.

Hlavní podezřelí, bratři Chérif a Said Kouachiové, jimž je 32 a 34 let, se podle svědků nejprve pohybovali na severu Francie v bílém Renaultu Clio, měli na tvářích kukly a byli ozbrojeni.

Místní média následně informovala, že muži vypadající jako podezřelí přepadli dnes ráno benzínovou stanici na severovýchodě Francie. Poté útočníci automobil, ve kterém prchali, opustili. Pachatele se podařilo identifikovat s pomocí osobních dokladů, které Said Kouachi nechal v autě, jímž útočníci prchali z místa činu.

Minutou ticha uctila Francie památku obětí útoku na týdeník Charlie Hebdo

Číst článek

V průběhu dne se objevily informace, že policie obléhá podezřelé v domě, kde se opevnili, to však podle zpravodaje Českého rozhlasu nebyla pravda.

„Jediná viditelná stopa, kterou policisté mají, je, že oba bratry identifikoval muž, kterého přepadli na benzinové čerpací stanici v městě Villers-Cotterêts,“ konstatoval Šmíd. „Poté policisté nebo zvláštní jednotky uzavřeli celou oblast,“ dodal.

Bližší informace zřejmě veřejnost nedostane, dokud policejní akce neskončí. Policisté sami jsou velmi diskrétní a francouzský premiér Manuel Valls ve svém prohlášení požádal i média, aby o policejní akci nepodávala detailní zprávy.

Co se týká nejmladšího z údajných pachatelů, Hamyda Mourada, ten se sám přihlásil na policii v Charleville-Mézières na severu Francie poté, co jeho jméno začalo kolovat na sociálních sítích.

Podle některých francouzských serverů je však jeho zapojení do útoku nejasné a není vyloučeno, že jde pouze o shodu jmen. Mourad tvrdí, že je nevinný, a jeho blízcí jsou prý ochotni dosvědčit, že byl v době útoku ve škole.

V souvislosti s útoky zadržela francouzská policie už celkem devět lidí, vesměs se jedná o lidi z okolí bratrů Kouachiových.

„Devět osob je ve vazbě a vyslýcháme je. Ještě předtím požádala protiteroristická kancelář státního zastupitelství v Paříži o rozšíření veřejné výzvy, aby se nám přihlásili případní svědci. Zveřejnili jsme kvůli tomu fotografie bratrů Kouachiů, kteří představují hlavní cíl. Pátráme po nich po celé zemi a hledá je i Interpol,“ uvedl francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Francouzské ministerstvo vnitra také posiluje bezpečnostní opatření v Paříži. Policejní posily tam chrání redakce médií, modlitebny, velvyslanectví a školy.

Mezi oběťmi teroristického útoku byly legendy francouzské karikatury

Číst článek

Francie, Paříž. V okolí redakce Charlie Hebdo, kterou napadli teroristé, dál hlídkuje policie | Foto: Reuters

Jan Šmíd, ČTK, Vít Pohanka, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme