Policie v Turecku zadržela převaděče a 1456 migrantů. Jejich počet vzrostl od stahování vojsk z Afghánistánu

Bezpečnostní složky na východě Turecka zadržely 11 pašeráků, kteří převáděli lidi přes íránsko-tureckou hranici. Šest z nich už je podle rozhodnutí soudu ve vězení. Za poslední týden turecké bezpečnostní síly v opuštěných budovách v horách nad městem Van našly celkem 1456 migrantů.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za poslední týden turecké bezpečnostní síly v opuštěných budovách v horách nad městem Van našly celkem 1456 migrantů. (ilustrační foto) | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters

Budovy ve stylu kasáren, které pašeráci používali k ubytování migrantů, armáda srovnala se zemí, uvedla v pondělí agentura AP s odvoláním na oficiální prohlášení vedení provincie Van.

Od začátku stahování západních vojsk z Afghánistánu a opětovném vzestupu aktivit povstaleckého hnutí Tálibán v zemi vzrostl počet migrantů, kteří se přes Írán pokoušejí dostat do Turecka, píše agentura DPA.

Humanitární pracovníci v Sýrii protestovali proti snaze uzavřít hraniční přechod s Tureckem

Číst článek

Podle odhadů lidskoprávních aktivistů jich je denně více než tisíc. Podle AP je k nelegální cestě přes hranice ženou obavy z možných budoucích bojů mezi Tálibánem a afghánskými vládními silami.

Podle oficiálních tureckých statistik místní policie a pohraniční stráž za pomoci dronů od začátku roku zadržely 27 230 migrantů, kteří se pokusili přijít z Íránu do Turecka. Nejčastěji se přes hranici vydávají Afghánci, Íránci a Pákistánci, jejich prvním cílem jsou velká města na západě Turecka, kde si prací na černo chtějí vydělat na cestu do Evropy, píše AP.

V Turecku žije 82 milionů obyvatel, včetně přibližně 3,6 milionu uprchlíků ze Sýrie, kteří jsou nejpočetnější skupinou migrantů v zemi. Podle odhadů žije v Turecku také 300 000 až 500 000 Afghánců, což by z nich činilo druhou nejpočetnější zahraniční skupinu po Syřanech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme