Policie našla v bruselském bytě stopy hledaného teroristy Abdeslama

V bruselském bytě, kde se v úterý odehrála přestřelka mezi policií a neznámými útočníky, se našly otisky prstů a DNA Salaha Abdeslama, hledaného po atentátech v Paříži. Belgická média spekulují, že může být mezi dvěma ozbrojenci, kteří po střelbě ve čtvrti Forest uprchli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům v bruselské čtvrti Forest, ve kterém došlo k přestřelce mezi policií a ozbrojenci | Zdroj: Reuters

Abdeslam je považován za jediného přímého účastníka listopadových pařížských atentátů, kterého zatím policie nemůže dopadnout.

Podle veřejnoprávního belgického rozhlasu RTBF je velmi pravděpodobné, že Abdeslam byl ještě tento týden v bytě, kde na předměstí belgické metropole Forest policie provedla razii, a nyní je na útěku, uvedla agentura Reuters.

Přehrát

00:00 / 00:00

Belgická policie má nové stopy po hledaném pařížském atentátníkovi Salahovi Abdeslamovi. Mluvil o tom Andor Šándor, bezpečnostní analytik, bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby

Byt přišla v úterý šestice belgických a francouzských policistů zkontrolovat v rámci vyšetřování loňských teroristických atentátů v Paříži. Když do něj vstoupili, uvítala je palba. Tři policisté, z toho jedna Francouzka, utrpěli lehké zranění.

Jednoho ze střelců zlikvidoval elitní policejní odstřelovač. Dva lidé, kteří byli rovněž v bytě v okamžiku přestřelky, utekli a policie po nich pátrá.

V bytě našla policie po skončení operace vlajku radikální organizace Islámský stát, který se přihlásil k útokům v Paříži. Při nich islamisté povraždili 130 lidí a další stovky osob zranili. Dále policie našla islamistickou literatura, automatickou zbraň typu kalašnikov a zásobu munice.

Salah Abdeslam je to 26letý Francouz, který strávil většinu života právě v Bruselu. Při teroristických útocích, které se v loňském roce ve francouzském hlavním městě staly, sehrál klíčovou roli. Na útocích se podílel také jeho starší bratr Brahim, který byl sebevražedným atentátníkem.

Abdeslam hned po pařížských událostech odjel z Paříže zpět do Bruselu. Jel autem se dvěma dalšími muži. Při cestě je stavěla bezpečnostní kontrola u francouzských hranic. V tu chvíli ale vyšetřovatelé Abdeslama s útoky ještě nespojovali, takže muže pustili dál. 14. listopadu po něm policie vyhlásila celostátní pátrání.

Dům v bruselské čtvrti Forest, ve kterém došlo k přestřelce mezi policií a ozbrojenci | Foto: Reuters

ČTK, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme