Policie našla v Paříži pás s výbušninami, zřejmě ho tam nechal Salah Abdeslam

V Paříži našli policisté mezi odpadky opasek s výbušninami. Jde o stejný typ, který použili teroristé během útoků ve francouzské metropoli. Podle vyšetřovatelů ho na místě mohl nechat hledaný atentátník Salah Abdeslam, který je stále na útěku. Mezitím míří k antiteroristickému soudu muž, který ubytovával v bytě v St. Denis tři podezřelé. Ti zemřeli při protiteroristické razii minulý týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská policie našla v Montrouge v odpadcích opasek s výbušninami | Zdroj: Reuters

Na opasku, který našla policie v Montrouge na jižním předměstí Paříže, nebyla rozbuška. Jednalo se ale o stejný typ, jaký použili teroristé například před fotbalovým stadionem St. Denis, kde měli v úmyslu dostat se do hlediště, nakonec se však odpálili ještě před jeho branami.

Opasek byl v odpadkovém koši jen kousek od místa, odkud podle záznamů policie telefonoval hledaný Salah Abdeslam. Ten měl podle některých teorií v úmyslu nálož na svém těle odpálit, ale plán ze zatím neznámých důvodů nedodržel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na jihu Paříže našla francouzská policie pás s výbušninami. S aktualitami se z Paříže přihlásil zpravodaj ČRo Jan Šmíd

V okolí odpadkového koše se našel také mobilní telefon jednoho z teroristů, který v této oblasti bydlel.

Mezitím míří k protiteroristickému soudu majitel bytu v Saint Denis, ve kterém se někteří strůjci pařížského útoku skrývali. Džavad Bendaoud při svém zatýkání tvrdil, že nevěděl, komu byt pronajímal. Vyhověl prý pouze přátelům, kteří ho požádali, aby ubytoval belgickou dvojici. Z vyšetřování ale vyplývá, že byl napojen aspoň na jednoho z teroristů.

Vyšetřovatelé také potvrdili, že Salah Abdeslam měl ještě jednoho komplice. Dokazují to i záznamy z kamer v metru. Podle policistů může být na útěku stále v Belgii nebo v Německu a není vyloučeno, že se vrátil do Francie.

Benzema plival na konci Marseillaisy

Ve Francii se také rozvířila debata o gestu, kterého se dopustil reprezentační útočník Karim Benzema po Marseillaise, která se na počest památky obětí v Paříži hrála na stadionu Santiaga Bernabeua před zápasem Realu Madrid s Barcelonou.

Francouzský fotbalista, který nyní hraje za Real, si po skončení francouzské hymny odplivl, což zaznamenaly televizní kamery.

Nadine Moranová, poslankyně Evropského parlamentu, nyní požaduje Benzemovo exemplární potrestání a vyřazení z národního mužstva.

V Paříži dál pokračuje vyšetřování teroristických útoků. V Bruselu nadále platí nejvyšší stupeň pohotovosti, který byl v sobotu vyhlášen kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku. Čeká se na rozhodnutí, zda se ve středu otevřou v belgické metropoli školy a metro.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme