Policie odvezla brazilského exprezidenta k výslechu kvůli kauze Petrobras. Prohledala jeho dům

Brazilská policie odvezla bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silvu k výslechu. Prohledala také jeho dům, sídlo jeho institutu a dům a kancelář jeho syna. Operace je součástí vyšetřování korupční kauzy kolem polostátní ropné společnosti Petrobras. Lula jakákoli provinění odmítl a zadržení označil za mediální divadlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie odvezla brazilského exprezidenta k výslechu kvůli korupční kauze | Zdroj: ČTK

Exprezident Lula také prohlásil, že velká vyšetřovací akce, která trvá už dva roky, je urážkou demokracie. Její průběh označil za show a ohňostrojový spektákl. Zkritizoval například úniky z vyšetřovacích spisů.

V Brazílii pokračuje kvůli kauze kolem polostátní ropné společnosti Petrobras rozsáhlá akce. Zasahuje 200 federálních agentů, příkazů k domovním prohlídkám je 33 a příkazů k zadržení 11.

Vyšetřování se teď zaměřuje mimo jiné na apartmán na pobřeží, který exprezident Lula da Silva údajně využívá. Opravila ho firma OAS, která je společně s dalšími stavebními společnostmi do korupčního skandálu zapojená.

Kauza Petrobrasu zasahuje do nejvyšších pater politiky. Policie podezírá významné stavební a inženýrské společnosti, že uzavíraly kartelové dohody, zvyšovaly ceny zakázek pro ropný gigant a uplácely přitom manažery Petrobrasu i politiky.

Lidé přišli podpořit brazilského exprezidenta. Policie ho odvezla k výslechu kvůli korupční kauze | Foto: ČTK/AP

Úplatky podle místních médií dosahují v přepočtu na české koruny až 250 miliard korun.

Policisté rozplétají kauzu už dva roky. Ve vazbě už skončili manažeři stavebních firem, Petrobrasu, několik politiků i bývalý pokladník vládní Strany pracujících João Vaccari Neto.

Možný podíl exprezidenta i současné prezidentky Dilmy Rousseffové, která byla v letech 2003 až 2010 šéfkou správní rady Petrobrasu, se neprokázal. Oba navíc zapojení do skandálu odmítají.

Rousseffová tvrdí, že o údajném spolčení dodavatelů, předražených zakázkách a úplatcích pro manažery firmy i politiky několika stran nevěděla.

David Koubek, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme