Policie pátrá po motivu útočníka, který ve Washingtonu zastřelil 12 lidí

Spojené státy se vzpamatovávají z dalšího střeleckého útoku. Tentokrát se jeho dějištěm stalo samotné hlavní město Washington, dokonce jeho bedlivě střežená část - areál vojenského námořnictva. 13 lidí včetně útočníka při přestřelce zahynulo. Desítka dalších je s vážnými zraněními v péči lékařů. Policie zná jméno útočníka, jeho motiv ale zůstává neznámý. Střelec pravděpodobně trpěl psychickými problémy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté stojí před domem matky Aarona Alexise | Zdroj: Reuters

Zaskočení obyvatelé Washingtonu a hlavně nedobrovolní účastníci přestřelky se vzpamatovávají z šoku, kterým jejich původně běžný pracovní den začal.

„Jen co jsem zaplatila snídani, slyším tři výstřely, pak další, pak přišla panika a snažili jsme se utéct," popsala události jedna ze svědkyň útoku, patřící ke třem tisícům zaměstnanců areálu, kteří se podílejí na správě, údržbě a stavbě armádních lodí a ponorek.

Zbraň vzal do ruky 34letý Aaron Alexis z Texasu, potvrdila šéfka washingtonské pobočky FBI Valerie Parlavová. Někdejší rezervista amerického námořnictva během přestřelky s policií zemřel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O střeleckém útoku informovala zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Proč přesně z armády odešel a jak se dostal skrze ochranu areálu námořnictva, to jsou otázky, na něž vyšetřovatelé odpověď teprve hledají. Stejně nejasné zůstává to, co ho k činu vedlo.

FBI proto žádá veřejnost o jakékoli informace, které by motiv mohly osvětlit. Podle amerických médií měl praktikující buddhista Aaron Alexis v minulosti dvakrát potíže se zákonem - kvůli střelným zbraním.

Podle úřadů ho zaměstnávala firma podnikající v informačních technologiích, kterou si najalo americké ministerstvo obrany. Zda mu to umožňovalo přístup do washingtonského areálu vojenského námořnictva, zatím není jasné.

Střelec pravděpodobně trpěl psychickými problémy, kvůli stihomamu docházel k vojenským psychiatrům. Přátelé, rodina a známí mrtvého útočníka nicméně odmítají připustit, že by byl tak hrozného činu schopen.

V budově amerického námořnictva střílel propuštěný voják, podle policie byl sám

Číst článek

I když se případ vymyká nejviditelnějším incidentům se střelnými zbraněmi z poslední doby, podle analytiků je jasné, že americkou veřejnost i politiky čeká další debata o držení a používání střelných zbraní v USA. Naznačil to i prezident Barack Obama.

Ten vyjádřil všem obětem a jejich pozůstalým soustrast a zároveň smutek nad tím, že Spojené státy jsou – jak řekl – opět dějištěm masové střelby s fatálními důsledky.

Místo střelby ve Washingtonu | Foto: Český rozhlas

Výběr případů střelby do lidí v USA v posledních letech | Foto: ČTK

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme