Policie po výbuchu v Aténách dopadla útočníky

Policie v Aténách, kde se včera ocitlo v ohrožení několik ambasád, dopadla dva útočníky hned po prvním výbuchu. Podařilo se jí získat seznam jejich cílů s adresami, ale i zbraně, které měli mladíci u sebe. Nalezené zbraně se testovaly, bylo vyloučeno jejich použití v předchozí akci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský palác, Atény

Prezidentský palác, Atény | Foto: europa.eu

Podezřelé balíčky mimo jiné dorazily i na velvyslanectví Švýcarka, Ruska, Německa, Bulharska a Chile.

Policisté stahují vyšetřování hlavně k možnému propojení na další teroristické organizace. Zatím ovšem není jasné, za jakým účelem byly balíčky odeslány, zatčení totiž odmítají totiž vypovídat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O útoku v Řecku a názor odborníka Miroslava Mareše z Masarykovy univerzity

V Řecku za různými bombovými útoky obvykle stojí anarchistické či extrémně levicové organizace. Za nejnebezpečnější extremistickou skupinu je zatím považován Revoluční boj (EA), který se přihlásil k prvnímu atentátu v roce 2003. Podle expertů se považují za nástupce Hnutí 17. listopadu, které řecká policie rozbila v roce 2002. Dalšími skupinami je Protistátní zápas nebo Jádra ohně.


Podle Miroslava Mareše z Oddělení bezpečnostních a strategických studií z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně je velmi pravděpodobné, že balíčkové bomby jsou repertoárem řecké krajní levice. „V bezpečnostních složkách se také spekuluje, že tito mladí lidé by mohli patřit k organizaci Jádra ohně,“ říká.

„Pokud by tito lidé patřili ke konspirační skupině, což zatím není dokázáno, zřejmě by chtěli vyvolat anarchistickou revoluci, tzv. městskou guerillu v Řecku a zřejmě i v celé Evropě, protože řecké ultralevicové násilí nabylo v poslední době velké intenzity. Dokonce se mu dostalo dílčí podpory ze zahraničí,“ tvrdí Mareš.

Až odborníci poznají, z jaké dílny balíčky jsou

„Myslím ale, že nemají dostatečný potenciál k tomu, aby získali moc v Řecku nebo rozpoutali revoluci v Evropě,“ dodává.

Kromě Řecka včera putoval výbušný balíček také Německem – do úřadu Angely Merkelové. Podle Miroslava Mareše je na pyrotechnicích, aby zjistili, zda jsou ze stejné dílny. „Myslím, že jsou schopni poznat řemeslnou zdatnost toho, kdo určité věci vyrábí.“

Před třiceti dny vydaly Spojené státy varování před cestami do Evropy, pak se ale ukázalo, že hrozbou je spíše situace v Jemenu. V zemi došlo k útoku na ropovod, také stále pokračuje vyšetřování kolem zásilek s výbušninami, které minulý týden letecky směřovaly z Jemenu do USA.

Ačkoliv se nedávno ukázalo, že v Jemenu došlo k útoku na ropovod a stále pokračuje vyšetřování kolem zásilek s výbušninami, které směřovaly z této země do USA, nejsou prý podle Mareše bombové balíčky novým „hitem“ teroristických organizací.

„Výbušné balíčky používaly teroristické skupiny vždycky, zkušenost s tím má i české území, jde o tzv. balíčkovou bombovou aféru z roku 1947. Je to zbraň spíše slabších, protože balíčky nemají takovou teroristickou účinnost jako například bombové útoky v metru,“ míní odborník z Masarykovy univerzity.

Teroristé jsou stále vynalézavější

Čeští senátoři se dnes zabývají návrhy evropských nařízení. Jedním z nich je i používání bezpečnostních skenerů na letištích Evropské unie. Jak Mareš tvrdí, mohou mít odstrašující efekt. „Problém současné doby je ale hlubší – nakolik jsme ochotni omezit své svobody, abychom se cítili bezpečněji,“ doplňuje.

Podle Miroslava Mareše jsou zdejší úřady, jako např. pošty a letiště, vybaveny k tomu, aby byly schopny odhalit dosavadní případy. „Teroristé mají výhodu v tom, že si určují směr a jsou stále vynalézavější,“ myslí si.

Balíček včera vybuchl i na švýcarské a ruské ambasádě. Nikdo nebyl zraněn. Všechna velvyslanectví dostala od policie už v pondělí návod, jak mají zkoumat doručenou poštu. Tato instrukce pomohla bulharským zaměstnancům rozpoznat podezřelý dopis a informovat o něm policii, která výbušninu na místě zlikvidovala.

Dana Votýpková, Tomáš Pavlíček, Mariana Zapotilová, andronika Čolasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme