Policie: Požár londýnského věžáku Grenfell Tower přežilo 255 lidí, více než 80 zemřelo

Při červnovém požáru výškového domu Grenfell Tower v Londýně zemřelo přibližně 80 lidí, zatímco zhruba 255 jich z hořícího domu uprchlo či bylo zachráněno. V pondělí to uvedla londýnská policie na základě podrobného vyšetřování okolností tragédie, po níž úřady začaly prověřovat protipožární odolnost desítek výškových budov.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Identifikace obětí požáru Granfell Tower pokračuje. | Zdroj: Reuters

Policisté dospěli k závěru, že v budově bydlelo 350 lidí, což je výrazně méně, než udávají některé neoficiální odhady. Ty mluví až o 500 obyvatelích. Osudovou noc 14. června nebylo podle policistů doma 14 lidí, což po odečtení zachráněných dává okolo 80 obětí.

„Bez ustání pracujeme na tom, abychom zjistili, kolik přesně zemřelo při požáru lidí," řekl v pondělí podle televize BBC Stuart Cundy z vedení londýnské policie. Šířící se teorie o počtu obětí výrazně převyšujícím zmíněných 80 lidí podle něj nejsou pravdivé. Tento názor v minulých týdnech dali najevo někteří bývalí obyvatelé domu, ale i několik politiků.

Policie našla ve vyhořelém věžáku Granfell Tower ostatky 87 lidí, zatím zná totožnost 21 obětí

Číst článek

Policie stále pátrá po přibližně desítce lidí, kteří v domě zřejmě žili, ale z různých důvodů neuposlechli výzvy, aby se po požáru přihlásili úřadům. Britská vláda ve snaze pomoci vyšetřování požáru přislíbila, že nebude kontrolovat, zda lidé žijící v domě byli ilegálními přistěhovalci, ani zda bydleli v bytech pronajímaných načerno.

Požár se nejspíš rozšířil od lednice

Vyšetřovatelé již dříve zjistili, že hořet patrně začalo od lednice a že za rychlé rozšíření plamenů mohl nekvalitní izolační obklad, který propadl ve všech protipožárních testech. Podle BBC byly při nedávné renovaci použity levnější hliníkové panely místo nehořlavých zinkových.

Úřady po tragédii provedly protipožární testy ve více než stovce výškových domů, z nichž žádný zkouškami zcela neprošel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme