Policie předala zprávu o vyšetřování úmrtí Litviněnka britské prokuratuře

Londýnská policie předala prokuratuře britské koruny složku o vyšetřování okolností úmrtí bývalého plukovníka sovětské tajné služby KGB Alexandra Litviněnka. Ten, jak známo, zemřel v listopadu v londýnské fakultní nemocnici. V jeho těle byla smrtelná dávka radioaktivního polonia 210.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Litviněnko | Foto: Archiv ČRo

Třiačtyřicetiletý Alexander Litviněnko se před vážným onemocněním sešel v Londýně se třemi bývalými kolegy z ruské tajné služby, mezi nimiž byl i Andrej Lugovoj, a pil v jejich přítomnosti čaj, který, jak se má za to, obsahoval smrtelnou dávku polonia 210.

Litviněnkova rodina a přátelé jsou přesvědčeni, že Kreml dal pokyn k atentátu na bývalého plukovníka sovětské tajné služby kvůli jeho kritice prezidenta Vladimíra Putina. Ruská vláda toto obvinění odmítá.

Londýnská policie oznámila, že nemůže uvést podrobnosti složky o vyšetřování, která byla odevzdána korunní prokuratuře. Nicméně podle zpravodaje BBC pro věci bezpečnosti Franka Gardnera prst podezření ukazuje na Andreje Lugovoje. Ten ovšem tvrdí, že byl sám přiotráven. Šance na vydání Lugovoje z Moskvy jsou však podle Gardnera nepatrné.

Mezi předpokládanými pachateli se údajně objevuje i jméno Dmitrije Kovtuna. Také on svůj podíl na smrti Litviněnka jednoznačně odmítá.

Milan Kocourek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme