Policie prohledala dům brazilského exprezidenta Bolsonara. Šetří podvody s očkováním proti covidu

Policie ve středu prohledala dům brazilského exprezidenta Jaira Bolsonara v hlavním městě Brasília a podle místních médií mimo jiné zabavila jemu i manželce mobilní telefon. Důvodem je vyšetřování skupiny, která podváděla kvůli certifikátům o očkování proti covidu-19. Podle zpravodajského serveru G1 získal falešné potvrzení o očkování i Bolsonaro, jeho rodina a blízcí spolupracovníci, kteří je potřebovali mimo jiné pro cestu do Spojených států.

Brasília Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Federální policisté hlídají u domu bývalého brazilského prezidenta Jaira Bolsonara během domovní prohlídky v Brasílii.

Federální policisté hlídají u domu bývalého brazilského prezidenta Jaira Bolsonara během domovní prohlídky v Brasílii. | Zdroj: Reuters

Bolsonaro ve středu v reakci uvedl, že očkován sice nebyl, ale žádný certifikát nezfalšoval.

V rámci vyšetřování zatkla policie několik lidí, včetně dvou bývalých Bolsonarových blízkých spolupracovníků, podplukovníka Maura Cida Barbosy a Maxe Guilherma. Na Bolsonara zatykač vydán nebyl, má ale v případu vypovídat jako svědek.

Zadržení jsou podezřelí z podvodů a korupce kvůli tomu, že umožnili zadávání falešných údajů do databáze ministerstva zdravotnictví od listopadu 2021 do loňského prosince. Díky tomu získali i neočkovaní lidé potvrzení, že dostali vakcínu proti nemoci covid-19, a mohli tak obcházet protikoronavirová opatření.

Odpůrce očkování

Bolsonaro patřil k odpíračům očkování proti covidu-19, tuto nemoc také dlouhodobě zlehčoval. Mnozí experti ho za to kritizovali.

I senátní komise tehdy doporučila obvinit osm desítek lidí, včetně Bolsonara, který odmítal koronavirová opatření zaváděná guvernéry, doporučoval proti covidu-19 vědecky neověřené medikamenty a podle komise obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín do Brazílie.

Protestování a pokus o zničení právního státu. V Brazílii obžalovali sto lidí kvůli lednovým nepokojům

Číst článek

Krajně pravicový politik Bolsonaro byl prezidentem od ledna 2019 do konce loňského roku. Výsledky prezidentských voleb, v nichž ho porazil levicový lídr Luiz Inácio Lula da Silva, Bolsonaro neuznal, čímž přispěl k masovým demonstracím svých příznivců.

Ti stavěli i blokády silnic a kempovali před kasárnami v řadě měst, kde požadovali zásah armády proti novému prezidentovi. Protesty vyvrcholily 8. ledna, kdy asi 3000 Bolsonarových příznivců vtrhlo do budovy parlamentu, nejvyššího soudu a prezidentského paláce.

Výtržnosti se odehrály v neděli, takže v budovách nebyli kromě ochranky zaměstnanci. Rovněž prezident Lula byl mimo město.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme