Policie prověřuje kvůli výbuchům v Dortmundu dva podezřelé islamisty
Německá policie v souvislosti s útokem v Dortmundu prověřuje dva podezřelé z islamistického prostředí. Prohledala jejich byty. Jeden byl zadržen. Nejvyšší státní zastupitelství vychází z toho, že šlo o teroristický útok. V silných bombách totiž byly kovové součástky.
Na tiskové konferenci mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Frauke Köhlerová informovala, že v hledáčku policie jsou podle ní dva podezřelí z islamistické scény. Policisté už prohledali jejich byty a jednoho z nich zadrželi.
"Přesný motiv činu je ještě nejasný," uvedla Köhlerová, podle níž se u místa činu našly tři shodné vzkazy. "Z nich se zdá, že útok mohl mít islamistické pozadí," podotkla. Texty nadále analyzují odborníci. Pravost dalšího listu, který údajně publikovali levicoví extremisté, Köhlerová zpochybnila.
Policie našla u autobusu Borussie dopis, vyšetřuje možné islamistické pozadí útoku
Číst článek
Mluvčí dále uvedla, že bomby byly naplněné kovovými součástkami a měly účinnost v okruhu přes sto metrů; proto lze hovořit o štěstí, že se nestalo něco horšího. Jaká výbušnina a jaký odpalovací mechanismus byly použity, se stále zkoumá.
Dopisy ukazují na islamisty
Autobus fotbalistů Dortmundu v úterý cestou na večerní domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem poškodily tři exploze. Zranění ruky při nich utrpěl španělský obránce Marc Bartra, který byl převezen do nemocnice, kde se podrobil operaci. Zraněn byl i jeden z policistů, který autobus doprovázel.
Policie u autobusu našla dopis, ve kterém se píše o Alláhovi, o berlínském útoku, který si v prosinci vyžádal 12 mrtvých a desítky zraněných, a o zapojení Německa do boje proti takzvanému Islámskému státu.
Neznámý autor dopisu požaduje, aby spolková republika stáhla průzkumné letouny Tornado využívané v boji proti IS a aby uzavřela základnu amerických vojsk v západoněmeckém Ramsteinu.
Vyšetřovatelé ve spolupráci s odborníky na islám pokračují v analýze listu. Na závěrečné hodnocení je podle nich ještě brzy. Ve hře je i možnost, že se skutečný pachatel snaží vyšetřovatele zmást. Podobný způsob přiznání se k činu je totiž u islamistů nezvyklý.