Policie rozbila síť pirátských serverů ve dvanácti zemích

Při zátahu proti počítačovým pirátům zabavila policie ve dvanácti evropských zemích celkem 49 serverů. Distributoři nelegálně kopírovaných filmů a seriálů působili také v Česku. Zatím ale není jasné, jestli je někdo z deseti zadržených podezřelých českým občanem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klávesnice počítače | Foto: Jan Rosenauer

Společná policejní akce připravovaná 2 roky rozmetala čtyři organizované skupiny distributorů filmů a televizních seriálů. Například v Nizozemsku, Belgii, Velké Británii, Francii, Polsku, ale také ve Švédsku, Rakousku nebo Česku. Zabavené pevné disky v celkem 49 serverech obsahovaly výhradně nizozemsky mluvené nebo titulkované filmy. Oznámila to belgická federální prokuratura.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák informuje z Bruselu o počítačových pirátech

O tom, že akce proběhla i na pražském Strahově na kolejích ČVUT, se dočtete zde.

„Odhadujeme, že jen v Belgii mohli tito počítačoví piráti ročně způsobit škodu 30 milionů eur. Ve světě to pak byla škoda asi za 6 miliard,“ oznámil zástupce belgického federálního prokurátora Jean-Marc Meilleur. Policie pozatýkala deset lidí, z toho pět v Belgii. Jedno z největších center distribuce ilegálních dat bylo v Polsku. Na jednom serveru bylo na devadesáti pevných discích 180 TB stažených filmů.

Podle policejní mluvčí se v České republice včerejší prohlídky zaměřily na vysokoškolské koleje ČVUT na pražském Strahově. Na dalších místech v zemi budou pokračovat. Bližší informace o razii policie vydá až po ukončení operace.

Pavel Novák, Jaroslav Beránek, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme