Policie snížila odhad počtu obětí řádění šíleného Nora z 93 na 68
Norská policie zrevidovala počet obětí výbuchu v Oslu a střelby Anderse Breivika. Podle nových informací si výbuch náloží v norské vládní čtvrti vyžádal osm obětí. Na ostrově Utöya, kde se v době hrůzného činu nacházeli mladí sociální demokraté, údajně při střelbě zemřelo 68 lidí. Snížil se tak původní odhad, který hovořil o 93 mrtvých.
Stále se ovšem pohřešuje několik lidí z ostrova Utöya a dost možná budou další oběti i pod troskami vládních budov. Jde ale o to, kolik lidí skutečně zastřelil pachatel. Je totiž možné, že se některé oběti utopily při snaze uplavat z ostrova, který leží asi 500 metrů od břehu. Příčinu smrti určí až pitva.
Kristin Kilsti, bohemistka žijící v Oslu, a Michal Hořejší, vedoucí oddělení krizového řízení na Ministerstvu vnitra, v poledních Ozvěnách dne.
Pravděpodobně tak upřesnění počtu obětí bude jen hraní s čísly, kvůli přípravě obžaloby. Samozřejmě to nic nemění na tom, že morální zodpovědnost za smrt utopených ponese nadále šílený střelec.
Podle nejnovějších informací se také zdá, že jedním z prvních zastřelených na ostrově byl zřejmě policista. Organizátoři si na tábor mladých sociálních demokratů objednali hlídku kvůli bezpečnosti. Jenže policista na soukromé akci v tu chvíli nebyl ve službě, a tak není jisté zda měl u sebe nabitou zbraň a mohl řádění zabránit.
Norské noviny dnes zveřejnili i totožnost policisty. Podle všeho jde o nevlastního bratra korunní princezny. Mette Marit není šlechtického původu a její otec se podruhé oženil. Z druhého manželství právě pocházel Trond Bernsten.
Spolupráce informačních služeb
I přes hrůzu, která se v Oslu stala, všichni volají po tom, že žádný šílenec nesmí zničit norskou otevřenost vůči okolnímu světu. „Breivik chtěl napadnout otevřenost a toleranci v norské společnosti. Norsko se snaží být otevřené i pro lidi, kteří nejsou etnicky Norové. V Norsku se nyní šíří velká vlna solidarity,“ řekla bohemistka žijící v Oslu Kristin Kilsti.
Norsko sice nepožádalo žádnou další zemi o nějaké zvláštní vyšetřování, protože střelec s největší pravděpodobností jednal sám. I přesto přímo do Norska dorazil specialista z Londýna. V Česku jsou posíleny hlídky na mezinárodních letištích a v okolí objektů důležitých pro chod státu. Opatření potrvají do doby, než bude vyloučeno, že se na útocích podílel i někdo jiný.
Mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubrt pak potvrdil, že česká civilní kontrarozvědka je s norskou tajnou službou v kontaktu. Breivik totiž sháněl zbraně nejprve v Praze. „V této fázi se pozornost a získávání informací zaměří na pomoc Norsku,“ doplnil vedoucí oddělení krizového řízení na Ministerstvu vnitra Michal Hořejší.