‚Co? Zastřelíte mě?‘ Muž sbíral před svým domem odpadky, policisté proti němu tasili zbraně

Muž s tyčí na odpadky sbíral na svém pozemku v americkém městě Boulder smetí. Postupně ho ale obestoupilo několik policistů, někteří s tasenými pistolemi. Požadovali, aby zbraň, tedy kleště na odpadky, odložil a posadil se. Ten to ale odmítl. Celý vypjatý incident zachytili sousedé na video. To se začalo rychle šířit po internetu a budit vášně.

Video Boulder (Spojené státy) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celý incident se odehrál v pátek v půl deváté ráno, uvádí americký server ABC. „Policista zpozoroval muže, jak sedí na částečně uzavřené terase hned za cedulí ‚soukromý majetek‘ a navázal kontakt s mužem, aby zjistil, jestli má dovoleno na pozemku být,“ stojí v hlášení.

Polovina zločinů se odehraje jen na pěti procentech ulic, říkají sociální geografové

Číst článek

Muž se prokázal školní identifikační kartou a policistovi řekl, že na adrese bydlí. Když ho policista zadržel pro další vyšetřování, muž se rozzlobil a vypukla hádka.

Pistol proti kbelíku

Proti muži s kyblíkem a kovovou tyčí na sběr odpadků stojí policista, který drží pistoli a o tyči mluví jako o zbrani. Následně si zavolá posily, protože muž „nekooperuje a nechce odložit tupý předmět“, stojí v policejním hlášení.

Muž ve videu reaguje křikem, že žádnou zbraň nemá a požaduje, aby policista odešel z jeho pozemku. Během minuty přijíždí posily a nejméně jeden z policistů drží brokovnici.

„Tohle je můj pozemek. Já tu žiji,“ křičí muž na policisty. „Přišli jste na můj pozemek s připravenými zbraněmi a ohrožujete mě tam, kde k… spím,“ je dále slyšet ve videu. „Co? Zastřelíte mě? Nebo použijete taser? Zatknete mě a zmlátíte mě jako všichni ostatní?“ pokračuje muž.

Závažná věc

Muž nakonec odloží kýbl i tyč a policista zasune zbraň zpět do pouzdra. „Policisté nakonec rozhodli, že muž má právo pobývat na pozemku a vrátili mu školní identifikační kartu. Všichni policisté opustili místo a žádnou další akci nepodnikli,“ stojí v hlášení.

'Nebráním se, nemůžu dýchat.' Zadržený hráč amerického fotbalu protestuje proti zákroku policie

Číst článek

Zpráva o incidentu se rychle rozšířila městem a rozohnila některé jeho obyvatele. Server ABC píše, že na úterní jednání městské rady dorazil velký a rozzlobený dav lidí, někteří s kovovými tyčemi na sběr odpadků.

„Je to velice závažná věc a bereme ji vážně,“ řekl šéf místní policie Greg Testa. Policista, který na místo dorazil jako první, byl postaven mimo službu a čeká na závěry interního šetření.

Otázka hrubé síly

Užití hrubé síly ze strany policie je ve Spojených státech palčivou otázkou. Jak uvádí americký deník The Washington Post, v roce 2017 bylo v USA policií zastřeleno téměř tisíc lidí. Drtivá většina z nich, 88 procent, držela nějakou zbraň. To ale nutně neznamená střelnou zbraň, ale také třeba mačetu nebo vidle.

Zároveň ale podle statistiky umírá více afroamerického obyvatelstva. Server Vox s odvoláním na statistiky Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) uvádí, že v roce 2012 bylo 31 procent obětí afroamerického původu, přičemž ale tvoří pouze 13 procent celkové populace. K podobným závěrům dochází také The Washington Post.

Jak upozorňuje deník The New York Times, stotisícové město Boulder je z drtivé většiny bělošské, černoši tvoří pouze dvě procenta obyvatel.

Celé video v angličtině:

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme