Policie u Sarkozyho hledala zřejmě dokumenty k financování jeho kampaně

Doba hájení francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho skončila a policie se s velkou vervou vrhla na vyšetřování údajných zločinů, kterých se měl dopustit. Večer prohledala Sarkozyho kanceláře a také dům jeho manželky. Policisté zřejmě hledali dokumenty, které by objasnily financování prezidentské kampaně v roce 2007.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy se zdraví se svými příznivci | Zdroj: Reuters

Policie se snaží najít dokumenty, které by mohly potvrdit existenci tří transakcí blížící se celkové částce až milion eur a rovněž usiluje o jakékoliv stopy, které by vedly k potvrzení návštěvy Sarkozyho u Lillian Bettencourtové.

Právě tato dědička slavné značky L´Oreal údajně financovala kampaň Nicolase Sarkozyho, a to peněžními dary v hotovosti převyšujícími 6400 eur, které stanovuje zákon jako strop pro dary na volební kampaň od soukromých osob.

Policie tak hledá Sakozyho diář. Správce majetku Bettencourtové měl totiž ve svém zápisníku záznam z 24. února 2007, který prozrazoval schůzku Sarkozyho s Bettencourtovou ve 12 hodin, kdy měl být v jejím domě, aby si vyzvedl peníze v hotovosti. Policie proto hledá podobný záznam na straně Sarkozyho.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu přinesl více informací spolupracovník ČRo ve Francii Jan Šmíd

Sarkozyho advokát Thierry Herzog odsoudil teatrálnost policejní razie a dodal, že policii poskytl veškeré dokumenty týkající se agendy Nicolase Sarkozyho v době kampaně v roce 2007.

Sarkozy může být předvolán k výslechu v souvislosti s dalšími třemi aférami.

Jedná se o aféru Karáčí z roku 1994, která souvisí s černými fondy, na jejichž základě byla financována kampaň tehdejšího premiéra. Sarkozy hrál tehdy důležitou roli – byl mluvčím a také ministrem pro rozpočet. Šlo o peníze, které získala vláda za prodej ponorek Pákistánu.

Další kauza se týká dohody Elysejského paláce s mediální agenturou, která na základě této smlouvy v hodnotě 1,5 milionu eur ukazovala nepřesné průzkumy ve prospěch tehdejšího prezidenta.

Posledním skandálem, který může Sarkozymu zkomplikovat život, je údajné financování jeho prezidentské kampaně svrženým libyjským diktátorem Muammarem Kaddáfím.

Jan Šmíd, Simona Bartošová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme