Policie v Gaze ostříhala vlasy několika mladíkům. Měli je příliš dlouhé

Policie v Gaze údajně bojuje proti západnímu stylu oblékání. Zatkla několik mladíků jen proto, že měli příliš dlouhé vlasy, a oholila je.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinský policista sčítá kvůli statistice betlémské poutníky

Palestinský policista sčítá kvůli statistice betlémské poutníky | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Podle svědků začaly razie na dlouhovlasé minulý týden a byly doprovázeny bitím a ponižováním zadržených. Vedle vlasatých se policisté zaměřují na mladíky s nagelovanými a do "kohoutů" vytvarovanými účesy a také na ty, kdo nosí úzké nebo nízko nošené kalhoty.

Zadrženým při tom říkají, že Gaza je islámská, a její obyvatelé musí respektovat tradice.

Podobně se vůči obyvatelům chová třeba i Severní Korea, která má jen několik státem schválených účesů. A když vidíme záběry obyvatelstva, tak zjistíme, že celý národ se obléká prakticky stejně. Tam jde o snahu naprosto ovládnout každý aspekt života lidí a zabránit výrazům individuality.

Ostatně proti dlouhým vlasům bojoval i komunistický režim, jak dokládá jeden z pořadů, které vysílala Československá televize v roce 1972:

„Dlouhé vlasy měly být výrazem protestů nekonformní části mládeže ve Spojených státech a v zemích západní Evropy. Výrazem protestu proti přežívajícím systémům kapitalismu. Filozofie ‘dětí květin‘ přerostla v anarchii. Skupiny, lépe řečeno gangy chlapců a děvčat, terorizují celá města. Jedním ze společných znaků této pokřivené revolty zůstávají dlouhé vlasy,“ dozvěděli se tehdy diváci.

Ale není to výsadou jen diktátorských režimů. V podstatě to samé se dnes děje v mnoha evropských zemích. Třeba ve Francii, kde zakázali ženám nošení muslimských šátků. A naopak se to zdůvodňuje snahou o dosáhnutí větší tolerance.

Neutrální Hamas

Od chování palestinských policistů se distancovala vládnoucí hnutí Hamas. Tvrdí, že holení hlav je velmi omezené a už se nebude opakovat. Jenže k násilnému prosazování islámských tradic nedošlo v Gaze poprvé.

Věc se má tak, že na jedné straně jsou evropské země, na jejichž pomoci jsou Palestinci závislí a kterým se porušování lidských práv hrubě nelíbí. Na straně druhé jsou různé radikální skupiny, například salafisté, kteří naopak vládnoucí hnutí kritizují za to, že nezavádí islámské zákony. Nebo alespoň ne dost rychle.

A radikálové pak kvůli tomu páchají atentáty na vládní budovy. A Hamas je tak mezi dvěma mlýnskými kameny. Proto se k takovýmto incidentům staví neutrálně. Ani je nevyvolává, ale ani proti nim nějak výrazně nebojuje, pokud nepřesáhnou únosnou míru.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme