Policie v krasnojarském štábu Navalného. Šéfa jeho kampaně podezírá z programování virů

Opoziční politik Leonid Volkov, který je šéfem volebního štábu Alexeje Navalného, se podle krasnojarské policie podílel na tvoření počítačového viru. Informuje o tom ruská redakce serveru BBC. Volkov na svůj twitterový účet nahrál fotografii rozhodnutí o domovní prohlídce, se kterým policie přišla do krasnojarského Navalného štábu.

Krasnojarsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj. Ilustrační foto.

Alexej Navalnyj. Ilustrační foto. | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Z dokumentu vyplývá, že policie provádí předběžnou prověrku jeho osoby podle paragrafů o vytváření škodlivých počítačových programů a porušování autorských práv. V rozhodnutí se nepíše, čí autorská práva mohl politik porušit, ani jaký přesně program Volkov vytvořil. 

Sám BBC řekl, že o provádění prověrky se dozvěděl z rozhodnutí, které přinesli policisté, a žádné podrobnosti o příčinách, předmětu a průběhu prověrky sám také nezná. Volkov má za to, že prověrka je jen záminkou k tomu, aby policie mohla v Navalného krasnojarském štábu zabavit počítače a další techniku a tak jeho přívržencům způsobit hmotnou škodu. 

Předběžná prověrka se v Rusku provádí v případě, když mají vyšetřovatelé důvody předpokládat, že někdo spáchal zločin, ale nejsou si tím jistí. Podle výsledků prověrky přijímají rozhodnutí buď o zahájení trestního řízení, nebo o tom, že se zahajovat nebude. 

Stačí obvinění z pomluvy 

Koordinátoři a dobrovolníci Navalného předvolebních štábů ruské redakce BBC řekli, že jsou sledováni často. Čelí také agresi a hrozbám na svou adresu. 31. června proběhla domovní prohlídka dokonce přímo u Navalného. Důvodem bylo obvinění z pomluvy. 

6. července zaměstnanci Navalného moskevského štábu uviděli, že jejich kancelář zablokovali policisté, na oknech jsou mříže a dobrovolník Alexandr Turovskij, který měl ve štábu noční službu, nebere telefon. 

Později se ukázalo, že ho při zadržení zbili a odvezli do nemocnice. Soud v Zamoskvoreckém obvodě Moskvy přesto rozhodl, že je vinen tím, že neuposlechl policii a určil mu pokutu 500 rublů, tedy asi 200 korun. O víkendu 8. a 9. července proběhla v desítkách ruských měst „agitační brigáda“ za nominaci Navalného do prezidentských voleb. Policie zadržela více než 130 dobrovolníků. 

Před víkendovou akcí proběhly policejní prohlídky v řadě místních volebních štábů: v Jekatěrinburgu, Kazani a Velikém Novgorodu. V Tule, Ufě, Saratově a Samaře policie zabavila agitační materiály, končí zpráva ruské redakce BBC.

Miroslav Tomek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme