Policie v Londýně zastřelila předpokládaného atentátníka

Policie zastřelila v jedné stanici metra v jižním Londýně muže, kterého podezřívala, že je sebevražedným atentátníkem. Muž byl usmrcen ve chvíli, kdy se chystal nastoupit do vagonu metra ve stanici Stockwell. Bližší informace zatím oficiální zdroje neuvedly. Jeden z nich televizi BBC řekl, že postřelený vypadal jako Pákistánec. Mezitím se k odpovědnosti za včerejší výbuchy přihlásila islámská organizace Brigády al Masrího, která je napojená na Al-Káidu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští policisté střeží stanici metra Stockwell v jižním Londýně | Zdroj: ČTK

Britská policie usilovně pátrá po teroristech zodpovědných za včerejší nepovedené útoky v Londýně. Jednoho z podezřelých útočníků strážci zákona zastřelili dnes dopoledne v metru. Muž asijského vzhledu byl podle očitého svědka postřelen krátce poté, co vběhnul do vagonu metra pronásledován policisty.

Mezitím se k odpovědnosti za včerejší výbuchy přihlásila islámská organizace Brigády al Masrího, která je napojená na Al-Káidu. Teroristé prý útočili kvůli Iráku. Policie dnes také nechala zastavit dopravu na linkách metra Northern Line a Victoria Line a evakuovala jejich stanice. Důvod tohoto opatření zatím není jasný.

Téměř současně včera v Londýně odpálili dosud neznámí útočníci 4 nálože. Navlas stejně jako 7. července si ve třech případech vybrali za cíl soupravu metra a jednou autobus. Jeho řidič, jedoucí na lince číslo 26 po Hackney Road, najednou z horního patra uslyšel výbuch. Takto popsal BBC scénu jeden z cestujících: "Všichni v autobuse strnuli na hezkých pár minut! Pak sešla z horního patra nějaká dáma a řekla, že v zadní části explodovala nějaká výbušnina. Krátce potom řidič otevřel dveře a všichni se vyhrnuli ven...!"

Naštěstí explodovaly jen roznětky

Teroristé chtěli znovu odpálit výbušniny uložené v batozích, ale při útocích nakonec explodovaly jen rozbušky, které zranily jednu osobu. Právě nevybuchlé nálože v ruksacích, na nichž zřejmě zůstaly otisky prstů i vzorky DNA, by mohly vyšetřovatele dovést k pachatelům, tvrdí šéf londýnské policie Ian Blair: "Věříme, že to může představovat významný průlom - na místech činu se našla spousta forenzního materiálu! Takže v tomto smyslu jsem optimistický. "

Zásahová jednotka hledala neúspěšně jednoho z pachatelů také v nemocnici University College Hospital: "Nikdy v životě jsem neviděla tolik policistů, všichni byli navíc v nemocnici ozbrojení," tlumočila BBC svůj zážitek jedna ze sestřiček v nemocnici.

Policisté vyslýchají svědky na Hackney Road v Londýně | Foto: ČTK/AP

Český premiér chce protiteroristické cvičení

České úřady nechystají v této souvislosti další bezpečnostní opatření. Už teď jsou podle našich úředstavitelů dostatečná. Policie začala po útocích před dvěma týdny hlídat klíčové objekty - metro, letiště, železnice a elektrárny. Více se dohlíží také na sídlo rádia Svobodná Evropa. Zátarasy jsou i před sídlem britského velvyslanectví v Praze.

Předseda vlády Jiří Paroubek dnes požádal ministra vnitra Františka Bublana, aby připravil cvičení simulující likvidaci následků teroristického útoku. Cvičení by se měly zúčastnit všechny složky integrovaného záchranného systému včetně pražského magistrátu, ministryně zdravotnictví, ministra obrany a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Podle premiérovy mluvčí Lucie Orgoníkové by akce měla veřejnosti ukázat, že příslušné záchranářské složky i celá státní správa jsou připraveny k záchraně jejich životů a zdraví. Premiér údajně obdobný útok nepředpokládá, zároveň ho ale nelze do budoucna nikdy vyloučit.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Marika Táborská, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme