Policie v Maďarsku pátrá po zlodějích nejdražšího vydraženého obrazu

Maďarská policie intenzivně pátrá po zlodějích vzácných obrazů, které byly odcizeny sběrateli v Budapešti. Je mezi nimi i dílo jednoho z nejznámějších maďarských umělců Tivadara Csontváryho-Kosztky, který je dosud nejdražším vydraženým uměleckým dílem. Vyšetřovatelé se domnívají, že zloději pracovali na objednávku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tivadar Csontváry-Kosztka - Setkání milenců, na stránkách aukční síně Kieselbach | Foto: Repro: Český rozhlas

Csontváryho olejomalba Setkání milenců v dražbě dosáhla zatím vůbec nejvyšší cenu, 230 milionů forintů, což je necelých 23 milionů korun. Za tuto cenu obraz v roce 2006 koupil soukromý sběratel. Dílo měl pak ve své vile v Budapešti.

Odtud jej neznámí pachatelé ukradli 15. března spolu s dalšími obrazy známých maďarských malířů v hodnotě desítek milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Maďarsku řeší policie krádež cenného obrazu Tivadara Csontváryho Kosztky. Podrobnosti zjišťoval spolupracovník ČRo v Budapešti Gregor Martin Papucsek.

Zajímavostí obrazu Setkání milenců je i to, že veřejnost jej nikdy neviděla. 60 let totiž nebyl nikde vystaven, byl jen v soukromých rukách a vědělo se o něm pouze z odborné literatury.

Krádež oznámila policie až v pátek. Podle ní zloději pracovali pravděpodobně na objednávku, protože obraz je na volném trhu neprodejný.

Tivadar Csontváry-Kosztka je jedním z nejznámějších maďarských malířů

Tivadar Csontváry-Kosztka je velmi zajímavá postava uherského malířství, připomněl v Ozvěnách dne spolupracovník ČRo v Budapešti Gregor Martin Papucsek.

„Csontváry je umělecké jméno, původně se jmenoval Kostka. Narodil se ve městě Sabinov, které leží nyní na východním Slovensku, v roce 1853 to ale byl severovýchod Uher. Rodiče ho tlačili k farmacii, kterou také vystudoval, ale nakonec se přece jen stal malířem,“ upřesnil.

Zajímavostí je, že Kosztka byl pomocníkem v lékárně a kreslil na zadní stranu lékařských předpisů. „Takto ho objevil jeden bohatý člověk. Skutečné obrazy se naučil malovat až ve svých 41 letech,“ dodal Papucsek.

Csontváry-Kosztka pak vystavoval v Paříži i jinde v Evropě, kde získal uznání. Doma ho však nedokázali zařadit do žádného vyhraněného směru. Odborníci se přou, zda byl expresionista či postimpresionista, ale nazývají ho i psychopatologickým umělcem.

„Žil dost extravagantně, přisvojoval si vizionářské schopnosti a dělal i pyrotechnické pokusy. Doma tehdy nebyl příliš oblíbený. Nyní jsou však jeho obrazy na čestných místech v každém muzeu. Například v Národní galerii na Budínském hradě je vystaveno jeho známé dílo Osamocený cedr,“ připomněl Papucsek.

Malíř také hodně cestoval. Procestoval celé Uhersko, často například maloval Tatry. Byl také v Německu, Itálii, prošel celý Balkán, Blízký východ, Sýrii i Libanon.

Když v roce 1919 zemřel, jeho dědicové chtěli prodat obrazy za cenu plátna, ale zachránil je jistý mladý architekt. Veřejnost Csontváryho-Kosztku objevila vlastně až ve 30. letech 20. století.

Gregor Martin Papucsek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme